News

Najpiękniejsze cytaty o wiośnie i marcu według Muminki, McCarthy i Montgomery

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak24.03.202410 min.
Najpiękniejsze cytaty o wiośnie i marcu według Muminki, McCarthy i Montgomery

Najpiękniejsze cytaty o wiośnie i marcu według Muminki, McCarthy i Montgomery to antologia, która zabierze cię w literacką podróż przez tę niezwykłą porę roku. Odkryjesz w niej wyjątkową wrażliwość fińskiej baśniopisarki Tove Jansson, kunsztowną prozę Cormaca McCarthy'ego oraz sentymentalne opisy Lucy Maud Montgomery. Te znakomite pisarki i pisarz z wielką maestrią uchwycili klimat wiosennego odrodzenia przyrody i ludzkich serc.

Cytaty o wiośnie z Doliny Muminków Tove Jansson

Wiosna to czas przebudzenia, kiedy natura zachwyca swoim pięknem, a w powietrzu unosi się zapach świeżości. W książkach Tove Jansson możemy poczuć tę niepowtarzalną atmosferę dzięki jej barwnym cytatom o wiośnie. Finlandzka autorka serii o Muminkach w niezwykły sposób uchwycił radość i energię tej pory roku.

Jej książki przenoszą nas do Doliny Muminków, gdzie wiosna przychodzi nagle, zaskakując wszystkich swoim nagłym pojawieniem. "W pewien wiosenny poranek o godzinie czwartej do Doliny Muminków przyleciała pierwsza kukułka. Usiadła na dachu niebieskiego domu Muminków i zakukała osiem razy, co prawda trochę ochryple, gdyż była to jeszcze bardzo wczesna wiosna" – tak rozpoczyna się rozdział "W Dolinie Muminków".

Wiosna w Dolinie Muminków jako symbol odrodzenia

Dla Muminka i jego przyjaciół wiosna to czas przebudzenia się z długiego, zimowego snu. "Czuję, że podobnie jak Muminek i jego przyjaciele budzę się z zimowego snu, który – daję słowo! – trwał "sto dni i sto nocy"" – pisze Jansson. Cytaty o wiośnie z jej książek przepełnione są tą atmosferą odrodzenia i witalności.

Autorka doskonale oddała także specyfikę marcowej aury, która nie jest do końca ustalona i nieustannie zaskakuje swoimi zmianami. O marcu Jansson napisała: "Jest jak szew pomiędzy zimą a wiosną, tyle że »szew« sugeruje równe brzegi, a marzec wygląda bardziej jak poszarpana linia ściegów wykonanych niewprawną dłonią, wahających się gwałtownie pomiędzy mroźnymi podmuchami stycznia a czerwcową zielenią."

W pewien wiosenny poranek o godzinie czwartej do Doliny Muminków przyleciała pierwsza kukułka. Usiadła na dachu niebieskiego domu Muminków i zakukała osiem razy, co prawda trochę ochryple, gdyż była to jeszcze bardzo wczesna wiosna.

Poezja wiosenna w twórczości Cormaca McCarthy'ego

Cormac McCarthy to amerykański mistrz słowa, znany z poruszających powieści, w których nie szczędzi czytelnikowi bolesnych i przejmujących scen. Jednak jego proza ma także niezwykle poetycką stronę, która w pełni rozkwita, gdy autor opisuje piękno wiosny.

W powieści "Strażnik sadu" McCarthy prześlicznymi zdaniami oddaje nastrój tej cudownej pory roku: "Wiosną górę pokrywała nieokiełznana zieleń, wzbierająca aż pod niebo. Zawsze stawało się to nagle. Któregoś ranka po prostu była już wiosna, a jej bujny aromat przesycał powietrze." To zdanie w mistrzowski sposób uchwytuje nagłość, z jaką przychodzi wiosna, oraz jej wszechogarniającą, budzącą zmysły moc.

Zapachy i zmysłowe doznania wiosny w prozie McCarthy'ego

McCarthy doskonale wyczuwa także zapachy towarzyszące tej porze roku, o czym świadczą takie cytaty o wiośnie jak ten: "Starzec wdychał gęste ziemne wonie, wspominając inne wiosny, inne lata. Mgliście rozmyślał nad tym, jak pamięta się zapachy… Bo przecież inaczej niż widoki." Pisarz z rzadką wrażliwością ukazuje aurę wiosennego rozkwitu, angażując przy tym wszystkie zmysły czytelnika.

Nie można także pominąć nastrojowego cytatu z powieści "Łuk triumfalny", który poetycko ujmuje cykliczność życia i wieczne odradzanie się przyrody: "Budzisz się wiosną, kiedy usypiasz, jest jesień, a między nimi tysiąc razy powraca zima i lato." McCarthy'ego proza w pełni odzwierciedla zmienne nastroje i piękno, jakie niesie ze sobą wiosna.

 • Wiosną górę pokrywała nieokiełznana zieleń, wzbierająca aż pod niebo.
 • Starzec wdychał gęste ziemne wonie, wspominając inne wiosny, inne lata.
 • Budzisz się wiosną, kiedy usypiasz, jest jesień, a między nimi tysiąc razy powraca zima i lato.

Czytaj więcej: Dwie trzecie amerykanów obawia się utraty pracy z powodu sztucznej inteligencji

Lucy Maud Montgomery i jej wiosenne marzenia

Kanada i jej malownicze krajobrazy były miejscem narodzin wielu znakomitych dzieł literackich. Jedną z najwybitniejszych kanadyjskich pisarek była Lucy Maud Montgomery, autorka serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza, której cytaty o wiośnie uderzają swą subtelnością i nostalgicznym pięknem.

W powieści "Dolina Tęczy" Montgomery pisze: "Wiosna jest najczarowniejszą porą roku. Wszystko budzi się do nowego życia, podczas gdy lato jest niejako spełnieniem młodzieńczych wiosennych marzeń." Widać tu jej szczególną fascynację tym okresem, który napawa optymizmem i daje nadzieję na lepszą przyszłość.

Radość i młodzieńcza energia wiosny w twórczości Montgomery

Montgomery miała niezwykły dar do wyczuwania tej wiosennej, młodzieńczej energii i przekładania jej na piękne słowa. Jednym z najtrafniejszych cytatów o wiośnie, który to oddaje, jest fragment z jej opowiadania "Tomek Sawyer detektywem": "To gorączka wiosenna. Tak się to właśnie nazywa. A gdy cię już dosięgnie, chciałbyś wtedy… Ach, nie, sam nie wiesz, czego byś chciał naprawdę, ale wydaje ci się, że wkrótce serce ci pęknie, tak bardzo tego chcesz!"

Kanada, z której Montgomery czerpała inspirację, obdarzyła ją niezwykłą wrażliwością na piękno przyrody i umiejętnością jego subtelnego opisywania. Dlatego też jej cytaty o wiośnie z taką łatwością trafiają do serc czytelników na całym świecie.

Wiosna jest najczarowniejszą porą roku. Wszystko budzi się do nowego życia, podczas gdy lato jest niejako spełnieniem młodzieńczych wiosennych marzeń. Lucy Maud Montgomery, Dolina Tęczy
To gorączka wiosenna. Tak się to właśnie nazywa. A gdy cię już dosięgnie, chciałbyś wtedy… Ach, nie, sam nie wiesz, czego byś chciał naprawdę, ale wydaje ci się, że wkrótce serce ci pęknie, tak bardzo tego chcesz! Mark Twain, Tomek Sawyer detektywem

Marcowa nieprzewidywalność - cytaty na marzec

Zdjęcie Najpiękniejsze cytaty o wiośnie i marcu według Muminki, McCarthy i Montgomery

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym niekiedy trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda i aura. Jest chwilami wiosenny, by za moment znów przybrać zimową, ponurą barwę. Wielu pisarzy oddało ten specyficzny charakter marca w swoich cytatach o marcu.

Victoria Schwab określiła marzec bardzo trafnie: "Jest jak szew pomiędzy zimą a wiosną, tyle że »szew« sugeruje równe brzegi, a marzec wygląda bardziej jak poszarpana linia ściegów wykonanych niewprawną dłonią, wahających się gwałtownie pomiędzy mroźnymi podmuchami stycznia a czerwcową zielenią. Zanim człowiek nie wyjdzie z domu, nie wiadomo, na co się natknie." Marcowa aura jest naprawdę trudna do zdefiniowania i dość nieprzewidywalna.

Pisarka Elif Shafak z kolei w znamienny sposób określiła marzec jako miesiąc pozbawiony cech charakterystycznych danej pory roku: "Każdy miesiąc wie, do jakiej pory roku należy, i zachowuje się zgodnie z tą wiedzą. Każdy z wyjątkiem marca." Ten cytat doskonale podsumowuje marcową nieprzewidywalność.

Cytaty o radości życia dzięki nadejściu wiosny

Wiosna to czas nowych początków, budzenia się życia i odzyskiwania chęci do działania. Wiele cytatów o wiośnie właśnie taką radosną energię wiosennego przebudzenia podkreśla i pozwala nam na nowo pokochać życie.

Jednym z najbardziej znanych jest cytat ze "Snu nocy letniej" Williama Szekspira: "Przyszła już wiosna, kwiecista przyszła pora, zielonym listkiem ziemia się ustroiła". Takie proste, a jakże celne słowa wyrażają radość, jaka towarzyszy nadejściu tej wspaniałej pory roku.

Stefan Żeromski w "Przedwiośniu" z kolei poetycko ujął nieśmiertelną naturę wiosny słowami: "Dwie są tylko na ziemi sprawy nieśmiertelne i nie podlegające zepsuciu śmierci: wiekuisty powrót kwiatów na wiosnę i odtworzenie ich powrotu na ziemię w wierszach poetów." W obu tych cytatach o wiośnie przebija niesamowita radość i chęć celebrowania życia, które na nowo rozkwita z nadejściem tej cudownej pory roku.

Znane osobistości o życiodajnej mocy wiosny

Znane postaci na przestrzeni wieków dzieliły się swoimi osobistymi refleksjami na temat wiosny, które dziś możemy odczytywać jako inspirujące cytaty o wiośnie. Albert Camus ze swadą filozoficzną zauważył: "Wiosną ożywają nawet kamienie", podczas gdy Virginia Woolf z nieskrywanym entuzjazmem stwierdziła: "Wiosna była jak ulewa żółtego blasku". Trudno o lepsze pochwały pod adresem tej pełnej energii i nadziei pory roku.

Nawet tak naznaczona tragizmem życia osoba jak Anna Frank z radością witała nadchodzącą wiosnę, pisząc: "Wiosna odradza we mnie chęć życia wiecznie trwającego". To właśnie Jej słowa chyba najlepiej oddają jak ożywcza i niosąca wiarę jest wiosna.

 • Przyszła już wiosna, kwiecista przyszła pora, zielonym listkiem ziemia się ustroiła.
 • Wiosną ożywają nawet kamienie.
 • Wiosna odradza we mnie chęć życia wiecznie trwającego.

Nieśmiertelny powrót kwiatów na wiosnę w cytatach

Niezależnie od wieku, czasu i miejsca, w którym żyli autorzy, cytaty o wiośnie nieodmiennie koncentrują się na radości podziwiania powrotów natury do życia. Jak ujął to Stefan Żeromski: "Dwie są tylko na ziemi sprawy nieśmiertelne i nie podlegające zepsuciu śmierci: wiekuisty powrót kwiatów na wiosnę i odtworzenie ich powrotu na ziemię w wierszach poetów."

Nic nie zdaje się być tak optymistyczne i pełne nadziei jak obraz kwitnącej przyrody. Pablo Neruda ze swadą poetycką twierdził, że: "Przebudzasz się o wiosnącej gałązce przy oknie, gdy wszystko wciąż jest pochwałą istnienia", uwypuklając tę charakterystyczną dla wiosny żywotność.

Z kolei Rabindranath Tagore w liryku zawarł piękną metaforę kwiatów jako niosących otuchę dzieł sztuki: "Każdy kwiat jest dziełem sztuki dla poczęcia, które ma mu umilić opuszczenie ziemi".

Odnowienie i nadzieja w wiośnie natury

Wielcy myśliciele jak John Muir równie chętnie nie tylko obserwowali phenomenon wiosennego rozkwitu, ale też filozoficznie rozważali jego znaczenie. "Wiosna pracy wśród odżywionych, zielonych rzeczy jest źródłem niewysychającego życia" - pisał przyrodnik i autor książek o zadziwiającej przyrodzie amerykańskiego kontynentu.

Uroczą rzeczą w wiosennych porankach, kiedy wielka budząca się do życia przyroda przez przyjście wiosny jest raczej nieśmiała, świat poprzestaje na byciu mglisty i zawiły, zdając się zadowolony z tego, że stał się płynny i giętki.

Podsumowanie

Wiosna to czas przebudzenia, który od wieków inspiruje twórców, pragnących uchwycić jej niepowtarzalny klimat. Cytaty o wiośnie pisarzy takich jak Tove Jansson, Cormac McCarthy czy Lucy Maud Montgomery pozwalają zatrzymać na dłużej aurę tej cudownej pory roku. Od nostalgicznych opisów Muminków, poprzez poetyckie impresje McCarthy'ego, aż po młodzieńcze zachwyty Montgomery, każdy znajdzie coś dla siebie.

Cytaty o marcu z kolei oddają specyficzny, przejściowy charakter tego miesiąca. Zarówno kapryśna, marcowa aura, jak i nieodparta wiosna zostały tutaj znakomicie sportretowane za pomocą celnych metafor przez uznanych pisarzy. Dzięki tym literackim perełkom możemy zachwycić się na nowo cykliczną odnową życia i nieskończoną energią przyrody.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Euro Truck Simulator: Nowości i udoskonalenia w nowej części
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Ile litrów mieści baryłka? Poznaj wszystkie ciekawostki
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły