News

Lista 100 najpopularniejszych gier na Steam Deck według Valva

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk23.03.202410 min.
Lista 100 najpopularniejszych gier na Steam Deck według Valva

Lista 100 najpopularniejszych gier na Steam Deck według Valve to zagadnienie, które z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników przenośnych konsol. Valve co jakiś czas udostępnia zestawienie najchętniej grywanych tytułów na swoim mobilnym urządzeniu, dając tym samym cenne wskazówki dotyczące tego, co warto ograć podczas podróży czy w wolnej chwili. W najnowszym rankingu znalazły się zarówno wysokobudżetowe hity, jak i niepozorne indie-perełki, które okazały się być nie lada gratką dla Steam Deckowych graczy.

Lista 100 najpopularniejszych gier na Steam Deck od Valve

Miłośnicy grania w podróży z całą pewnością z niecierpliwością wyczekiwali najnowszej listy najchętniej ogrywanych gier na Steam Decku, pochodzącej prosto od jej twórców z Valve. Ranking obejmuje okres od marca zeszłego roku do marca 2024 i prezentuje popularne gry, które najczęściej trafiały na małe, przenośne ekrany tej konsoli. Oto lista gier, które zdominowały rozgrywkę na Steam Decku przez ostatni rok.

Valve podzieliło się zaskakującymi spostrzeżeniami na temat upodobań graczy korzystających z ich mobilnego urządzenia. Okazuje się, że obok oczywistych hitów jak Elden Ring czy Hogwarts Legacy, użytkownicy Steam Decka równie chętnie sięgali po niepozorne produkcje niezależne. To dowód na to, jak różnorodne są preferencje tej społeczności i jak cenne są takie zestawienia, pomagające odkrywać niedoceniane perełki.

Czołówka rankingu z pewnością nie jest zaskoczeniem dla nikogo, kto śledzi rynek gier wideo. Oczko w głowie graczy okazało się być wysokobudżetowe RPG od Larian Studios. Niemniej jednak, na dalszych pozycjach znajdziemy sporo niespodzianek, które pokazują, że gracze Steam Decka to wyjątkowo wybredna i doceniająca różnorodność grupa.

Największe zaskoczenia na liście

Choć pierwsze miejsca zajęły oczywiste kandydatki, na dalszych pozycjach lista najpopularniejszych gier na Steam Decku zdradza kilka zaskakujących faworytów graczy. Wśród nich znajdują się zarówno niepozorne, niezależne produkcje, jak i odnoszące sukcesy na innych platformach wielkie tytuły. Ranking Valve pokazuje, że przenośna rozrywka wcale nie musi być uproszczona i ograniczać się jedynie do lekkich doświadczeń.

Valve podzieliło się zaskakującymi spostrzeżeniami na temat upodobań graczy korzystających z ich mobilnego urządzenia. Okazuje się, że obok oczywistych hitów jak Elden Ring czy Hogwarts Legacy, użytkownicy Steam Decka równie chętnie sięgali po niepozorne produkcje niezależne.

Baldur's Gate 3 - numer jeden na liście gier Steam Deck

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że niezwykle wyczekiwana, wysokobudżetowa gra RPG od Larian Studios znalazła się na szczycie listy najchętniej ogrywanych tytułów na Steam Decku. Baldur's Gate 3 to prawdziwy majstersztyk, który oczarował graczy na całym świecie, niezależnie od platformy. Jej obecność na pierwszym miejscu tylko potwierdza, że posiadacze przenośnej konsoli od Valve cenią sobie wysokiej jakości, rozbudowane produkcje.

Niewątpliwą zaletą Baldur's Gate 3 jest to, że pomimo dość dużej ilości tekstu do przeczytania, tytuł ten nadaje się doskonale do grania w podróży na niewielkim ekranie Steam Decka. Gracze najwyraźniej nie mieli żadnych oporów, by zatopić się w tej epicko rozbudowanej opowieści nawet poza domowym zaciszem. Baldur's Gate 3 udowadnia, że dobre RPG nie musi być ograniczone tylko do konsol stacjonarnych.

Dlaczego Baldur's Gate 3 tak dobrze radzi sobie na Steam Decku?

Sekretem sukcesu Baldur's Gate 3 na Steam Decku jest nie tylko sama jakość tej gry, ale również świetne przystosowanie do mobilnej rozgrywki. Twórcy zadbali o przejrzysty interfejs, czytelne czcionki i przemyślane sterowanie, dzięki czemu nawet długie sesje nie są męczące dla oczu czy dłoni. Dodatkowym atutem jest oczywiście sama formuła gry - rozbudowane RPG ze świetnie prowadzoną narracją i bogatym światem do eksploracji po prostu zaprasza do zatracenia się w rozgrywce gdziekolwiek jesteś.

Z drugiej strony, wydaje się, że stereotyp mówiący o tym, że gracze na przenośnych urządzeniach wolą lżejsze, krótsze tytuły, został tu obalonej. Baldur's Gate 3 udowadnia, że jeśli gra jest naprawdę dobra i dopracowana, to format urządzenia schodzi na dalszy plan. Dlatego też na liście popularności znajdują się zarówno produkcje na kilkanaście godzin, jak i prawdziwe giganci na dziesiątki, a nawet setki godzin zabawy.

Czytaj więcej: Zdobądź najlepsze okazje na książki podczas czarnego tygodnia i piątku

Wielki sukces Vampire Survivors na przenośnej konsoli

Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości co do różnorodności gustów graczy na Steam Decku, to miejsce numer dwa w rankingu popularności powinno je rozwiewać. Okazuje się, że ogromnym powodzeniem na przenośnej konsoli Valve cieszyła się niepozorna gra indie o nazwie Vampire Survivors. Ten mały hit roku 2022 zaskoczył całą branżę i bardzo szybko podbiłwszelkie platformy, łącznie z mobilnym Steam Deckiem.

Co ciekawe, nie jest to rewolucyjny tytuł w żadnej dziedzinie, ale po prostu solidnie wykonana propozycja łącząca elementy roguelike z grami działowymi i strategicznymi. Jej sukces zdaje się potwierdzać, że gracze Steam Decka nie zawsze potrzebują głośnych premier i efektownej oprawy, by znaleźć przyjemność w towarzyszącej im podczas podróży rozrywce. Niezależnie od wymagań, dobrze wykonanie i uzależniająca rozgrywka to przepis na hit.

Obecność Vampire Survivors na tak wysokiej pozycji to również dowód na to, że bardzo prosta oprawa graficzna wcale nie musi być przeszkodą do zaistnienia na przenośnej konsoli. Ba, może to być nawet atut, ponieważ takie produkcje są zwykle bardzo niewymagające i można je uruchomić dosłownie wszędzie. Dla producentów gier Indie może być to cenna wskazówka dotycząca potencjalnego rynku zbytu.

Dave the Diver wyprzedza nawet Hogwarts Legacy

Zdjęcie Lista 100 najpopularniejszych gier na Steam Deck według Valva

Kolejną niespodzianką na liście najpopularniejszych gier na Steam Decku według Valve jest bardzo wysokie, trzecie miejsce małej, lecz uwielbianej przez graczy gry "Dave the Diver". Ten podwodny tytuł platformowy zdołał wyprzedzić takie giganty jak Hogwarts Legacy, za którym stoi oczywiście ogromne wydawnictwo Warner Bros. i licencja na kultową serię Harry'ego Pottera.

Choć na pierwszy rzut oka ta sytuacja może wydawać się zaskakująca, to jednak przyjrzawszy się bliżej Dave the Diver odkrywamy wszystkie cechy, które mogą zapewnić niewielkiej produkcji sukces na przenośnej konsoli. Mamy tu zabawny, prosty i wciągający gameplay, ładną oprawę wizualną z ręcznie rysowanymi elementami oraz ogromną dawkę pozytywnej energii.

 • Klucze do sukcesu Dave the Diver na Steam Decku:
  • Prosta i wciągająca rozgrywka
  • Ręcznie rysowana, urokliwa oprawa graficzna
  • Lekki, zabawny klimat
  • Idealna propozycja na krótkie sesje w podróży

Nie bez znaczenia może być również to, że Dave the Diver, w przeciwieństwie do wielu innych hitów, wydaje się tytułem doskonale przystosowanym do rozgrywki w podróży. Na krótką przerwę, masę pozytywnej energii i odprężającą zabawę - lepszego towarzysza dla posiadaczy Steam Decka nie można sobie wymarzyć.

Pozycja Gra Wydawca
3 Dave the Diver Minibrew
4 Hogwarts Legacy Warner Bros. Games

Elden Ring i Cyberpunk 2077 w czołówce Steam Decka

Pierwsze miejsca na liście najpopularniejszych gier na Steam Decku zajęły wprawdzie niezależne produkcje, ale nie oznacza to wcale, że wielkie hity i głośne premiery zupełnie ją ominęły. Wysokie, piąte miejsce zajął fenomenalnie przyjęty Elden Ring, który okazał się strzałem w dziesiątkę również wśród miłośników mobilnego grania. Jeszcze wyżej, na siódmej pozycji, uplasował się kultowy już Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

Obecność tych dwóch tytułów na liście przebojów Steam Decka pokazuje, że gracze wcale nie stronią od wymagających produkcji. Chociaż konsola Valve nie należy do najmocniejszych urządzeń, to jednak daje sobie radę z prezentacją nie tylko niewielkich indyków, ale i naprawdę rozbudowanych światów otwartych czy klimatów science-fiction.

Co ciekawe, jeśli chodzi o Cyberpunka 2077 i Elden Ring, to z pewnością nie można powiedzieć, że są to tytuły świetnie przystosowane do gry w podróży na małym ekranie Steam Decka. A jednak gracze zdecydowanie docenili możliwość zabrania ich także poza domowe pielesze, bo przecież niejednokrotnie mówiło się, że te produkcje to prawdziwe życiowe wyrzeczenia.

Gracze Steam Decka nie boją się wyzwań

Obecność gigantów pokroju Cyberpunka 2077 czy Elden Ringa w czołówce najpopularniejszych tytułów na przenośnym Steam Decku pokazuje, że jego posiadacze nie stronią od gier wymagających, rozbudowanych i angażujących. Ba, wydają się wręcz takowe cenić i doceniać możliwość grania w ulubione blockbustery gdziekolwiek są, a nie tylko w zaciszu domowego salonu.

Popularność wymienionych tytułów to również dobra wiadomość dla deweloperów. Dowodzi bowiem, że warto przygotowywać edycje na Steam Decka nawet dla dużych, efektownych gier. Posiadacze tej konsoli nie ograniczają się tylko do lżejszych propozycji, lecz z ochotą sięgają również po ciężką artylerię. Specjalne wersje na mniejsze ekrany, dokładnie zoptymalizowane i dostosowane do mobilnej rozgrywki, z pewnością znalazłyby swoje audytorium.

Stardew Valley i Red Dead Redemption 2 lubiane na Steam Decku

Co łączy takie różne tytuły jak niezależna produkcja Stardew Valley oraz hollywoodzki hit Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games? Otóż obie te zupełnie odmienne gry znalazły się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pozycji na Steam Decku według zestawienia Valve. Czyżby była to mieszanka tak różnorodna, że musiała spodobać się każdemu graczowi mobilnemu?

 • Najpopularniejsze gry na Steam Decku (TOP 10):
  • 1. Baldur's Gate 3
  • 2. Vampire Survivors
  • 3. Dave the Diver
  • 4. Hogwarts Legacy
  • 5. Elden Ring
  • 6. Palworld
  • 7. Cyberpunk 2077
  • 8. Grand Theft Auto 5
  • 9. Stardew Valley
  • 10. Red Dead Redemption 2

Z jednej strony, Stardew Valley to kameralna, nostalgiczna farmerska opowieść z otwartym światem, sielską grafiką i możliwością rozgrywki na zwolnionych obrotach. Z drugiej zaś mamy epickie, hollywoodzkie widowisko od Rockstar, w którym jesteśmy wrzuceni w ogromny, realistyczny świat z otwartą rozgrywką i doskonałą narracją. Między tymi dwiema grami nie ma chyba nic wspólnego, a jednak obie okazały się wielkim hitem na Steam Decku.

Może właśnie ta totalnie odmienna formuła jest tym, co tak przyciąga fanów przenośnej konsoli Valve? Bez wątpienia Stardew Valley i Red Dead Redemption 2 gwarantują bowiem zupełnie inne doświadczenia i doskonale między sobą kontrastują. Ponadto, pamiętajmy, że obie pozwalają na długie sesje, kiedy tylko mamy na to ochotę - a właśnie mobilność Steam Decka czyni te produkcje niezwykle atrakcyjnymi.

Różnorodność przebojów na liście Valve pokazuje, że posiadacze Steam Decka to wymagający gracze, ceniący najwyższą jakość wykonania i różne konwencje. Niezależnie od tego, czy sięgają po przygodówkę, RPG, strzelaninę, symulator czy inny gatunek, liczy się dla nich dobre wykonanie i wciągająca rozrywka. A to przekłada się właśnie na tak szeroką różnorodność w rankingach popularności.

Podsumowanie

Zestawienie najchętniej ogrywanych gier na Steam Decku od Valve pokazuje, że gracze mobilni mają naprawdę różnorodne gusta. Obok oczywistych hitów, jak Baldur's Gate 3 czy Elden Ring, na liście gier znajdziemy wiele niezależnych perełek, takich jak Vampire Survivors czy Dave the Diver. Popularne gry na przenośnej konsoli to zarówno gigantyczne RPG-i, jak i zwięzłe indyki.

Posiadacze Steam Decka wydają się być wybredną i wymagającą publicznością, która docenia przede wszystkim jakość wykonania, a nie rozmiar czy budżet produkcji. Dla nich największą wartością są top gry, niezależnie od gatunku, z dopracowaną rozgrywką i wciągającym klimatem. Ranking od Valve udowadnia, że przenośna rozrywka to naprawdę szeroka gama tytułów na każdą okazję.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o włoskiej mafii - Najlepsze filmy gangsterskie z Włoch
 2. Twórcy Paydaya gotowi na nowe wyzwania - oto Projekt Baxter w krainie Dungeons & Dragons
 3. Nowości w FC24 na PS4 i PS5: Przegląd nowych funkcji w grze
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Black friday 2023: Najlepsze oferty Media Expert dla klientów
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Paszporty Polityki: komiks książką roku w historii
NewsPaszporty Polityki: komiks książką roku w historii

Bezprecedensowy sukces komiksu "Paszporty" - pierwszego uhonorowanego prestiżową nagrodą literacką Paszporty Polityki. Odkryj tajemnice tego arcydzieła łączącego kunszt graficzny z wciągającą opowieścią o losach emigrantów.