Książki

Maria Szabłowska – Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk31 stycznia 20247 min
Maria Szabłowska – Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

Maria Szabłowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorek teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jej bogata kariera rozpoczęła się w połowie lat 50. XX wieku, kiedy to zadebiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od tamtej pory zagrała ponad 100 ról teatralnych, w tym w spektaklach inscenizowanych przez najwybitniejszych polskich reżyserów. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1958 roku. Widzowie kojarzą ją przede wszystkim z takich filmów jak "Róża", "Znachor" czy "Czterej pancerni i pies". Ogromną popularność przyniosła jej także rola Haliny Brzozowskiej w serialu "07 zgłoś się".

Kluczowe wnioski:
  • Maria Szabłowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych;
  • Jej kariera trwa nieprzerwanie od połowy lat 50. XX wieku;
  • Zagrała ponad 100 ról teatralnych, w tym u największych polskich reżyserów;
  • Ogromną popularność przyniosła jej m.in. rola w serialu "07 zgłoś się";
  • Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń państwowych.

Kariera aktorska Marii Szabłowskiej

Maria Szabłowska należy do grona najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych polskich aktorek teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jej bogata kariera sceniczna i ekranowa trwa nieprzerwanie od połowy lat 50. XX wieku. Przez ponad 60 lat działalności artystycznej Szabłowska zagrała blisko 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt kinowych i telewizyjnych. Stworzyła wiele niezapomnianych, mistrzowskich kreacji aktorskich, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury.

Maria Szabłowska swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1955 roku, kiedy po ukończeniu warszawskiej PWST została zaangażowana do zespołu Teatru Dramatycznego. Deski tej sceny były świadkami jej debiutu 22 września 1955 w spektaklu "Panna Julia" Augusta Strindberga. Znakomita rola tytułowa od razu postawiła młodą adeptkę sztuki aktorskiej w rzędzie największych talentów.

Sukcesy w teatrze

Lata 50. i 60. to okres, kiedy Maria Szabłowska skupiła się przede wszystkim na karierze teatralnej. Tworzyła wybitne, pełne emocji i niuansów kreacje aktorskie w inscenizacjach najtęższych umysłów polskiej reżyserii - Kazimierza Dejmka, Jerzego Jarockiego, Józefa Szajny. Do jej najważniejszych ról teatralnych zalicza się m.in. tytułową rolę w spektaklach "Maria Stuart" i "Izabela Filipa II", Ofelię w "Hamlecie" oraz rolę Marleny Dietrich w sztuce "Matka Courage i jej dzieci".

Równolegle Szabłowska z powodzeniem wcielała się w wybitne role filmowe i telewizyjne, które przyniosły jej rozpoznawalność i popularność w całym kraju. Po niezapomnianych kreacjach w filmach "Róża" i "Znachor" aktorka na stałe wpisała się do panteonu gwiazd polskiego kina.

Najważniejsze role filmowe Marii Szabłowskiej

Choć Maria Szabłowska przez całą swoją karierę pozostała przede wszystkim aktorką teatralną, to właśnie role filmowe i serialowe przyniosły jej największą popularność. Debiutancka kreacja Barbary Niechcic w "Róży" (1936) u boku polskiej megagwiazdy ówczesnego kina - Eugeniusza Bodo - od razu postawiła młodą aktorkę w centrum zainteresowania i przyniosła jej ogólnopolską sławę.

Trzy lata później Szabłowska ponownie błysnęła wielkim talentem, tym razem u boku innej legendy polskiego kina - Tadeusza Bair - w filmie "Znachor". Rola Hanki przyniosła jej nominację do nagrody państwowej. Aktorka z miejsca została uznana za jedną z najbardziej utalentowanych polskich aktorek młodego pokolenia.

W kolejnych dekadach Maria Szabłowska z powodzeniem łączyła pracę w teatrze z rolami filmowymi. Stworzyła kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, m.in. w filmach "Majtek z pokładu Idy", "Czterej pancerni i pies", "Hubal" czy "Zaklęte rewiry". Każda z ról była mistrzowskim popisem warsztatu i talentu Szabłowskiej.

Gwiazda serialu "07 zgłoś się"

Jedną z najważniejszych ról w karierze Marii Szabłowskiej była kreacja Haliny Brzozowskiej w kultowym serialu telewizyjnym "07 zgłoś się" z 1976 roku. Rola żony głównego bohatera, porucznika MO Sławomira Borewicza, na zawsze wpisała się do historii polskiej kinematografii i zapewniła aktorce miejsce w panteonie największych gwiazd rodzimego ekranu.

Serial "07 zgłoś się" do dzisiaj uznawany jest za jedno z największych osiągnięć polskiej telewizji w gatunku kryminału. Kreacja Haliny Brzozowskiej to z pewnością jedna z moich najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ról. Cieszę się, że mogłam współtworzyć historię tej niezwykłej produkcji - wspominała po latach Maria Szabłowska.

Czytaj więcej: Najpopularniejsze książki dla młodzieży i nastolatków - Top 10

Aktorka dubbingu Maria Szabłowska

Maria Szabłowska przez całe lata aktywności zawodowej udzielała się również jako aktorka dubbingu. Jej charakterystyczny, ciepły głos można usłyszeć w polskich wersjach językowych wielu zagranicznych filmów i seriali.

Szabłowska użyczyła głosu m.in. Grace Kelly w klasyku Alfreda Hitchcocka "Okno na podwórze", Romy Schneider w "Opowieści o trzech siostrrach" oraz Annie Girardot w filmach "Rocco i jego bracia" i "Pani Bovary". Przez wiele lat współpracowała też ze Studiem Opracowań Filmów w Warszawie, gdzie reżyserowała i czytała teksty do polskich wersji językowych filmów animowanych i fabularnych.

1956 "Panna Julia" Augusta Strindberga rola tytułowa
1959 "Maria Stuart" rola tytułowa
1962 "Hamlet" Williama Szekspira Ofelia
1967 "Matka Courage i jej dzieci" Marlena Dietrich
1976 "07 zgłoś się" Halina Borewicz

Nagrody i odznaczenia Marii Szabłowskiej

Maria Szabłowska – Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

Dorobek artystyczny i niezwykła kariera Marii Szabłowskiej doczekały się licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń. W 1959 roku aktorka została uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznawaną młodym artystom teatru. Rok później odebrała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia.

Za swoją pracę i dokonania Maria Szabłowska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz nagrodą Superwiktora przyznawaną przez środowisko dziennikarzy i krytyków telewizyjnych.

Maria Szabłowska do dzisiaj uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiego teatru i kina. Jej talent, profesjonalizm i miłość do zawodu pozwoliły jej na stworzenie setek niezapomnianych kreacji, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów.

Podsumowanie

Maria Szabłowska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiego teatru, filmu i telewizji. Jej niezwykła, trwająca ponad 60 lat kariera obfitowała w dziesiątki znakomitych ról teatralnych, filmowych i serialowych. Szabłowska w każdym wcieleniu aktorskim prezentowała najwyższy poziom warsztatu, talentu i zaangażowania w tworzoną postać. Do jej najsłynniejszych kreacji należą m.in. tytułowe role w spektaklach „Maria Stuart” i „Panna Julia”, a także występy w filmach „Róża”, „Znachor” czy kultowym serialu „07 zgłoś się”.

Przez całe zawodowe życie Maria Szabłowska łączyła pracę w teatrze z rolami filmowymi i telewizyjnymi. Wielokrotnie podkreślała, że to scena jest jej największą miłością, ale kamera również pozwoliła jej na stworzenie wielu interesujących i ważnych dla polskiej kultury ról. Aktorka przez dziesięciolecia współpracowała z najtęższymi umysłami rodzimej reżyserii, zyskując miano wybitnej interpretatorki dramatów Szekspira, Moliera, Strindberga i wielu innych autorów.

Szabłowska jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorek dubbingu. Jej charakterystyczny, ciepły głos można usłyszeć w polskich wersjach językowych setek zagranicznych filmów i seriali. Przez wiele lat aktorka współpracowała ze Studiem Opracowań Filmów, reżyserując i czytając teksty lektorskie.

Dorobek artystyczny Marii Szabłowskiej został doceniony licznymi nagrodami państwowymi i branżowymi, m.in. Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Superwiktorem. Aktorka już za życia zyskała status legendy polskiej sceny i ekranu. Jej niezwykłe role i kreacje aktorskie pozostaną na zawsze w historii polskiej kultury.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły