Książki

Mikołaj II Romanow - życie, rodzina, dzieci

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak07.01.20248 min.
Mikołaj II Romanow - życie, rodzina, dzieci

Mikołaj II Romanow był ostatnim carem Rosji, panującym w latach 1894-1917. W artykule przybliżamy jego burzliwe losy - od dzieciństwa i młodości, poprzez objęcie tronu, poźniejsze próby reform i w końcu obalenie w wyniku rewolucji lutowej. Omawiamy również jego życie prywatne, małżeństwo z Alicją Heską i liczne potomstwo. Lektura pozwoli lepiej zrozumieć tę barwną postać i okoliczności upadku caratu w Rosji.

Kluczowe wnioski:
 • Mikołaj II objął władzę w wieku 26 lat, po nagłej śmierci ojca.
 • Jego małżeństwo z Alicją Heską było udane, mieli 5 dzieci.
 • Podjął próby reform politycznych, lecz nie powstrzymało to wybuchu rewolucji.
 • Został obalony w 1917 r. i następnie stracony wraz z rodziną przez bolszewików.
 • Do dziś pozostaje kontrowersyjną postacią w historii Rosji.

Mikołaj II Romanow - początki panowania

Mikołaj II Romanow objął tron Rosji w 1894 roku, po nagłej śmierci swojego ojca Aleksandra III. Miał wówczas zaledwie 26 lat i był całkowicie nieprzygotowany do rządzenia ogromnym imperium. Jego edukacja była powierzchowna, skupiała się głównie na kwestiach wojskowych i etykiecie dworskiej. Mikołaj nie miał też żadnego doświadczenia w sprawowaniu władzy.

Początki jego panowania nie zapowiadały większych zmian. Mikołaj kontynuował autokratyczny styl rządów swojego ojca i dziadka, cara Aleksandra II. Nie podejmował żadnych reform, trzymając się z dala od polityki. Większość decyzji pozostawiał swoim ministrom i doradcom.

Sytuacja zmieniła się po narodzinach jego pierwszego dziecka w 1895 roku. Car zaczął bardziej angażować się w sprawy państwa, chcąc zapewnić lepszą przyszłość swojemu potomstwu. Rozpoczął ostrożne reformy mające na celu modernizację kraju i poprawę warunków życia poddanych. Jednak jego działania okazały się zbyt małe i spóźnione, by powstrzymać narastające niezadowolenie społeczne.

Początkowe reformy Mikołaja II

W 1898 roku Mikołaj II powołał rząd reformatorów na czele ze zwolennikiem modernizacji Rosji - hrabią Witte. Rząd ten próbował przeprowadzić szereg zmian mających na celu industrializację kraju i poprawę sytuacji chłopstwa. Jednak ich działania spotykały się ze sprzeciwem biurokracji i dworskich konserwatystów.

Największym osiągnięciem Witte było przeprowadzenie reformy finansowej, dzięki której Rubel stał się wymienialną walutą. Pozwoliło to na zaciąganie zagranicznych pożyczek i rozwój przemysłu. Jednak po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej w 1905 roku, Mikołaj odsunął Witte od władzy, a jego reformy zostały zarzucone.

Mikołaj II Romanow - małżeństwo z Alicją Heską

Mikołaj II Romanow ożenił się w 1894 roku z księżniczką Alicją Heską. Była to miłość od pierwszego wejrzenia - para poznała się 5 lat wcześniej podczas wesela kuzyna Mikołaja, późniejszego króla Jerzego V. Od tego momentu regularnie do siebie pisywali, a gdy Mikołaj został carem, oświadczył się Alicji.

Małżeństwo Mikołaja i Alicji okazało się bardzo udane i pełne miłości. Razem mieli aż 5 dzieci: czterech córek (Olgę, Tatiannę, Marię i Anastazję) oraz syna Aleksego. Cała rodzina prowadziła szczęśliwe życie, choć coraz częściej niepokojona przez wydarzenia polityczne i działania rewolucjonistów. Po wybuchu I wojny światowej Alicja zaangażowała się w pomoc medyczną dla rannych żołnierzy, zakładając wiele szpitali.

Mikołaj i Alicja tworzyli idealną parę - pod wieloma względami byli swoimi przeciwieństwami, ale doskonale się uzupełniali. Ona dodawała mu pewności siebie i radziła w podejmowaniu decyzji. Dla niego liczyła się tylko rodzina.

Po obaleniu Mikołaja w 1917 roku, cała rodzina została uwięziona. Próbowano im zaaranżować ucieczkę za granicę, ale ostatecznie wszyscy zostali rozstrzelani przez bolszewików w piwnicy domu w Jekaterynburgu w 1918 roku. Tragiczny los Mikołaja i jego rodziny do dziś porusza opinię publiczną na całym świecie.

Czytaj więcej: Ba Paris - Najlepsze bestsellery tej autorki | Wciągające thrillery psychologiczne

Mikołaj II Romanow - potomstwo i dzieci

Mikołaj II Romanow doczekał się pięciorga dzieci ze swoją żoną, carycą Aleksandrą Fiodorowną. Były to cztery córki: Olga, Tatiana, Maria i Anastazja oraz syn Aleksy.

 • Olga urodziła się w 1895 roku. Była miłą i odpowiedzialną dziewczyną. Często pomagała matce w opiece na młodszym rodzeństwem.
 • Tatiana przyszła na świat w 1897 roku. Uchodziła za najbardziej refleksyjną i poważną z sióstr, przejawiającą cechy przywódcze. Studiowała pielęgniarstwo, by pomóc matce w opiece nad chorym Aleksym.

Pozostałe córki to Maria (ur. 1899) i Anastazja (ur. 1901). Były bardzo zżyte ze sobą, często bawiąc się razem i płatając różne figle. Cała piątka uwielbiała spędzać czas razem.

Jednak największym problemem Mikołaja okazało się zdrowie syna, Aleksego. Chłopiec cierpiał na hemofilię, ciężką chorobę krwi dziedziczną w rodzinie carów. Wymagał nieustannej opieki i kontroli. Stanowiło to duże obciążenie psychiczne dla całej rodziny, zwłaszcza żony Mikołaja.

Mikołaj II Romanow - reformy polityczne

Mikołaj II Romanow - życie, rodzina, dzieci

Po klęsce w wojnie z Japonią w 1905 roku, monarchia Mikołaja II stanęła pod presją narastających wystąpień rewolucyjnych i strajków. Aby uspokoić nastroje społeczne i zachować władzę, car zdecydował się na wprowadzenie istotnych reform politycznych.

Najważniejszą z nich było utworzenie Dumy Państwowej - rosyjskiego parlamentu, który otrzymał prawo stanowienia ustaw (choć bez kontroli nad rządem). Był to najdalej idący krok Mikołaja w stronę monarchii konstytucyjnej. Jednak nowy system szybko popadł w klincz, gdyż Duma była zdominowana przez partie opozycyjne, żądające dalszych reform.

W obliczu narastającego kryzysu, wywołanego m.in. klęskami na froncie I wojny światowej, Mikołaj zdecydował się na kolejne ustępstwo. W marcu 1917 roku, pod presją generałów, zrzekł się tronu na rzecz swojego brata Michała. Jednak ten odmówił przyjęcia korony, kończąc tym samym ponad 300-letnie panowanie dynastii Romanowów.

Mikołaj II Romanow - I wojna światowa

Wybuch I wojny światowej latem 1914 roku zastał Mikołaja II na urlopie z rodziną. Początkowo car niechętnie podchodził do konfliktu, ale ostatecznie pod naciskiem wojskowych zgodził się na mobilizację.

Rosja poniosła jednak ciężkie straty w walkach z armią niemiecką, tracąc znaczne obszary. Dodatkowo zła sytuacja zaopatrzeniowa doprowadziła do narastającego kryzysu wewnętrznego. W marcu 1917 wybuchła rewolucja, która zmusiła Mikołaja II do abdykacji.

Kluczowe wydarzenia z udziałem Mikołaja II podczas I wojny światowej:
- wypowiedzenie wojny Niemcom latem 1914
- objęcie naczelnego dowództwa po klęskach 1915 roku
- abdykacja po rewolucji lutowej w marcu 1917

Rządy Mikołaja załamały się pod wpływem trudnej sytuacji wojennej, niezdolności do skutecznych reform i sprzeciwu rosnącej w siłę opozycji rewolucyjnej.

Mikołaj II Romanow - rewolucja i obalenie

Wydarzenia rewolucji lutowej w marcu 1917 roku doprowadziły do obalenia Mikołaja II i zakończenia panowania dynastii Romanowów w Rosji.

Bezpośrednim impulsem do wybuchu rewolucji była ciężka sytuacja zaopatrzeniowa i niezadowolenie z udziału Rosji w wojnie. 23 lutego 1917 roku (8 marca wg kalendarza gregoriańskiego) w Piotrogrodzie (Petersburgu) wybuchły masowe strajki i manifestacje, do których przyłączyli się żołnierze. W kilka dni rewolta ogarnęła całe miasto i rozlała się na resztę kraju.

W obliczu eskalacji protestów i dezercji wojska - utraty filaru władzy, Mikołaj II podjął decyzję o abdykacji ze stanowiska cara Rosji 15 marca na rzecz swojego młodszego brata, Michała. Oficjalne przejęcie władzy przez Rząd Tymczasowy oznaczało koniec monarchii i ponad 300-letnich rządów dynastii Romanowych.

Podsumowanie

Mikołaj II Romanow był ostatnim rosyjskim carem, rządzącym w burzliwych czasach przełomu XIX i XX wieku. Objął władzę w młodym wieku, nieprzygotowany do sprawowania rządów. Początkowo kontynuował autokratyczny styl swoich poprzedników, lecz później podjął nieudane próby reform i modernizacji kraju.

Jego życie prywatne układało się szczęśliwie - ożenił się z ukochaną Alicją Heską, z którą miał pięcioro dzieci. Jednak coraz trudniejsza sytuacja polityczna i militarna, a także narastające niezadowolenie społeczne, pogrążyły rządy Mikołaja. Doprowadziło to w końcu do wybuchu rewolucji w 1917 roku i obalenia monarchy.

Mikołaj II próbował ratować sytuację, decydując się na liberalizację ustroju i wprowadzenie instytucji parlamentarnych. Jednak jego reformy były zbyt małe i spóźnione. Rosja pogrążyła się w chaosie I wojny światowej, a car musiał zrzec się tronu. Jego losy dobitnie pokazały kres monarchii absolutnej w Rosji.

Mikołaj II Romanow do dziś budzi kontrowersje i spory co do swoich rządów. Z jednej strony był słabym władcą, z drugiej - człowiekiem kochającym rodzinę i pragnącym dobrze dla kraju. Jego tragiczna śmierć, podobnie jak los jego żony i dzieci, wstrząsnęła jednak opiną publiczną. Dla wielu pozostanie symbolem upadku caratu i końca pewnej epoki w dziejach Rosji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły