News

Nowy świat gry Titan Quest: brak generacji proceduralnej

Radosław Szewczyk1 września 20247 min
Nowy świat gry Titan Quest: brak generacji proceduralnej

Tytan Quest 2 porzuca losowość w generowaniu świata na rzecz ręcznie tworzonych lokacji. Developerzy chcą w ten sposób zachęcić graczy do eksploracji i nagrodzić ich za poszukiwanie sekretów. Gra odchodzi od schematyczności poziomów z poprzedniej części na rzecz angażującego świata, który sprawia wrażenie wiarygodnego i wyróżniającego się.

Tytan Quest 2 porzuca losowość

W drugiej odsłonie popularnej gry RPG Tytan Quest twórcy z studia Grimlore Games postanowili odejść od generowania proceduralnego na rzecz ręcznie tworzonych lokacji. Jak tłumaczą w oświadczeniu, zależy im na tym, aby świat przedstawiony w grze sprawiał jak najbardziej wiarygodne wrażenie i zachęcał graczy do eksploracji.

Generowanie proceduralne, choć wciąż popularne w grach tego typu, ma pewne wady. Poziomy i lokacje tworzone w ten sposób bywają dość schematyczne i powtarzalne, co z czasem nuży graczy. Twórcy Tytan Questa 2 chcą temu zapobiec, inwestując więcej pracy w ręczne tworzenie interesujących, wyróżniających się lokacji.

Świat pełen sekretów

Porzucenie losowości na rzecz zaprojektowanych ręcznie map i lokacji ma jeszcze jeden ważny cel. Jak podkreślają developerzy, chcą oni zachęcić graczy do eksploracji i nagrodzić ich za poszukiwanie sekretów ukrytych w świecie gry.

"Wiele najciekawszych części świata Tytan Questa 2 nie jest w żaden sposób oznakowanych i czekają na to, byście odkryli je samodzielnie" - czytamy w oświadczeniu twórców.

Można więc spodziewać się, że świat gry kryje w sobie wiele zakamarków, których gracz nie odkryje, jeśli będzie tylko wiernie podążał wyznaczoną przez twórców ścieżką. Aby znaleźć dodatkowe sekrety i bonusy, trzeba będzie zboczyć z głównego szlaku - i właśnie do tego chcą zachęcić graczy autorzy gry.

Developerzy rezygnują z generowania proceduralnego

Tytan Quest nie jest pierwszą grą, która odchodzi od generowania proceduralnego na rzecz bardziej kontrolowanej zawartości. Podobną strategię obrało niedawno Diablo IV, aczkolwiek w nieco innym stopniu - w tej produkcji bowiem losowość nadal obowiązuje w lochach, ale nie w nadziemnym, otwartym świecie.

Jak na razie, decyzja o przejściu na model zawartości tworzonej w większości ręcznie wydaje się trafna. Pozwala ona uzyskać większą kontrolę nad wrażeniami, jakich doświadczą gracze. Świat wydaje się wtedy bardziej wiarygodny, spójny i interesujący.

Używany terminu »ręcznie wykonany« w odniesieniu do tworzonego przez nas świata, ponieważ chcemy, by każde miejsce odkryte przez graczy sprawiało wrażenie wiarygodnego i wyróżniającego się - wyjaśniają twórcy.

Czytaj więcej: Najnowsze Sekrety Gry Path of Exile 2 Ujawnione na Nadchodzącym Pokazie

Gra odchodzi od schematyczności poziomów

Kluczową zaletą odejścia od losowości ma być też większa różnorodność i mniejsza schematyczność poziomów. Jak wiemy z poprzednich części serii, generowane proceduralnie lokacje potrafią dość szybko się znudzić - tworzone według tych samych założeń i reguł poziomy zaczynają się ze sobą mieszać i ciężko jest je od siebie odróżnić.

Tytan Quest 2 celowo porzuca ten model, tworząc świat ręcznie zaprojektowany i przez to - przynajmniej w założeniu - bardziej zapadający w pamięć i robiący lepsze wrażenie. Widać tu inspirację najnowszymi trendami w grach RPG, promującymi otwarty, eksplorowalny świat w stylu np. Elden Ring, Wiedźmin 3 czy ostatnich części serii Assassin's Creed.

Jak na razie niewiele wiadomo na temat samej zawartości i fabuły gry. Twórcy zapowiadają jednak stawianie na elementy mitologiczne i nawiązania do epickich, starożytnych opowieści.

Twórcy chcą zachęcić do eksploracji świata

Nowy świat gry Titan Quest: brak generacji proceduralnej

Cel twórców jest jasny - odejście od generowania proceduralnego i większy nacisk na aspekt eksploracji mają sprawić, że gra będzie po prostu bardziej angażująca i satysfakcjonująca. Zamiast bezmyślnego przemierzania kolejnych, podobnych do siebie poziomów, tym razem mamy być zachęceni do zgłębiania tajemnic, badania ukrytych zakamarków i odkrywania sekretów świata gry.

Czy taka strategia się powiedzie i faktycznie sprawi, że Tytan Quest 2 będzie bardziej wciągający od poprzednich odsłon serii? O tym przekonamy się dopiero po premierze gry. Na razie zapowiedzi brzmią obiecująco, choć pozostaje pytanie, jak uda się je zrealizować w praktyce.

Generowanie proceduralne Ręcznie tworzone lokacje
Schematyczność poziomów Unikalne lokacje
Nużąca powtarzalność Angażująca eksploracja

Ręcznie tworzone lokacje zamiast losowości

Oprócz samego świata, twórcy Tytan Questa 2 zapowiadają też wiele smaczków fabularnych i odwołań do mitologii. Akcja gry ma być osadzona w realiach starożytnego świata, pełnego bogów, herosów i potworów.

"Niektóre z napotykanych po drodze lokacji będą inspirowane antycznymi opowieściami o bogach i potworach, a inne będą wyidealizowaną wersją prawdziwych miejsc" - czytamy w komunikacie studia Grimlore Games.

Można się więc spodziewać wędrówek przez mityczne krainy, spotkań z legendarnymi postaciami i starć z przerażającymi bestiami. Wszystko to osadzone w realiach starożytnej Grecji, Egiptu czy Babilonii. Jeśli twórcom uda się oddać klimat tych czasów i miejsc, może być naprawdę ciekawie.

Gracze nagrodzeni za poszukiwanie sekretów

Jak wspomniano wcześniej, twórcy gry deklarują też, że chcą nagradzać ciekawskich graczy, którzy będą eksplorować świat i poszukiwać ukrytych sekretów. Można się zatem spodziewać, że część najciekawszych questów, przedmiotów i obszarów Tytan Questa 2 nie będzie wcale tak łatwa do znalezienia.

"Zbaczanie ze ścieżek powinno być opłacalne" - podkreślają autorzy gry.

Dotychczasowe zapowiedzi wskazują zatem, że eksploracja świata gry i polowanie na smaczki fabularne oraz dodatkową zawartość może okazać się kluczową - i zarazem najciekawszą - częścią rozgrywki w Tytan Queście 2. Przekonamy się o tym zapewne za jakiś czas, bo na razie gra nie ma jeszcze ustalonej daty premiery i znajduje się w fazie produkcji.

Podsumowanie

W artykule omówiono najważniejsze zapowiedzi dotyczące świata przedstawionego w grze Tytan Quest 2. Twórcy zdecydowali się odejść od generowania proceduralnego na rzecz ręcznie tworzonych lokacji. Chcą w ten sposób uzyskać bardziej angażujący i wiarygodny świat, który będzie zachęcał do eksploracji i nagradzał graczy za poszukiwanie sekretów.

Porzucenie losowości powinno też wpłynąć pozytywnie na różnorodność lokacji - w poprzednich częściach poziomy bywały dość schematyczne. Teraz każdy obszar ma być niepowtarzalny i wyróżniający się. Świat ma być pełen smaczków fabularnych i odwołań do mitologii - gracze będą mogli odwiedzić mityczne krainy, spotkać legendarnych bohaterów i walczyć z potworami rodem z dawnych opowieści.

Ogólnie zapowiedzi brzmią bardzo obiecująco. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcom uda się je zrealizować i faktycznie dostaniemy angażującą grę z ciekawym, wciągającym światem. Szczegóły poznamy zapewne za jakiś czas, gdy gra znajdzie się bliżej premiery. Na razie znajduje się w fazie produkcji bez ustalonej daty wydania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kurs Bitcoin wystrzelił po fałszywym tweecie - szokujący wzrost!
  2. Katarzyna Michalak - autorka bestsellerowych serii
  3. Jak włączyć licznik FPS? Ta komenda zmieni twoją grę na lepsze
  4. Gry planszowe Alexander - jakie wybrać, poznaj nasz ranking 10 najlepszych gier od Aleksandra 2023
  5. Jak Colin McRae Rally zmieniło świat gier rajdowych? Historia serii
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły