News

Steam ustanawia nowy rekord jednocześnie grających graczy!

Autor Diana Mazur
Diana Mazur8 stycznia 20247 min
Steam ustanawia nowy rekord jednocześnie grających graczy!

Steam ustanawia nowy rekord jednocześnie grających graczy! Platforma gamingowa Steam po raz kolejny pobiła własny rekord liczby jednocześnie zalogowanych użytkowników. Tym razem ta liczba wyniosła aż 33,6 miliona! To o 78 tysięcy więcej niż poprzednio. Co ciekawe, dziesięć lat temu Steam miał zaledwie 7,2 miliona aktywnych graczy. Pokazuje to, jak bardzo rozwinęła się branża gier wideo w ostatniej dekadzie. Rekord Steamu świadczy też o stale rosnącej popularności tej platformy gamingowej.

Liczba jednocześnie grających przekroczyła 33 miliony

Platforma Steam pobiła kolejny rekord liczby jednocześnie zalogowanych graczy. Tym razem było to aż 33 675 229 aktywnych użytkowników. To nowy kamień milowy dla tej popularnej platformy gamingowej.

Tak duża liczba graczy pokazuje, że Steam cały czas się rozwija i przyciąga nowych fanów gier. Mimo konkurencji ze strony innych launcherów, wciąż utrzymuje pozycję lidera na rynku pecetowym.

Poprzedni rekord Steam pobił zaledwie kilka dni wcześniej. Teraz jednak udało mu się go poprawić aż o 78 tysięcy osób.

Pokazuje to stabilny wzrost popularności tej platformy. Być może już niedługo doczekamy się kolejnego rekordu liczby jednocześnie grających na Steamie.

Okres świąteczno-noworoczny tradycyjnie przyciąga licznych graczy do świata wirtualnych rozgrywek, co potwierdzają statystyki z najnowszego długiego weekendu. W tym czasie, kiedy wielu graczy w Polsce mogło cieszyć się dodatkowymi dniami wolnymi od pracy, popularność gier online znacząco wzrosła. Spośród ponad 32 milionów zalogowanych użytkowników, imponującą liczbę 1,08 miliona graczy stanowili miłośnicy Counter-Strike: Global Offensive. Nieco mniej, ale nadal dużo, bo 766 096 graczy, wybrało DOTA 2. Na kolejnych miejscach popularności uplasowały się gry Goose Goose Duck z 605 694 graczami, PUBG: Battlegrounds z liczbą 439 944 graczy oraz Apex Legends, które przyciągnęło 367 585 użytkowników. Dane te świadczą o nieustającej atrakcyjności gier online w okresach wolnych od pracy i szkoły.

Rekordowa liczba graczy to efekt rozwoju branży

Należy zauważyć, że rekord Steamu to także zasługa dynamicznego rozwoju całej branży gier wideo. Rynek ten rośnie w zawrotnym tempie od wielu lat.

Dla porównania, jeszcze 10 lat temu rekord Steamu wynosił "zaledwie" nieco ponad 7 milionów użytkowników. Oznacza to więc ponad czterokrotny wzrost liczby graczy w ciągu dekady.

Można się spodziewać, że dynamika rozwoju branży gier będzie się utrzymywać. Być może za kolejne 10 lat liczba jednocześnie aktywnych graczy na Steamie osiągnie poziom 100 milionów lub więcej.

Platforma Valve nadal pozostaje liderem rynku i skupia wokół siebie największą społeczność graczy. Trudno sobie wyobrazić, by w najbliższym czasie zagroził jej jakiś konkurent.

Rekord poprawiony o 78 tysięcy graczy

Gdy porównamy najnowszy wynik Steam z jego poprzednim rekordem, okazuje się że został on poprawiony aż o 78 tysięcy graczy.

Jeszcze kilka dni temu najwyższa odnotowana liczba jednocześnie zalogowanych użytkowników wynosiła nieco ponad 33,5 miliona. Teraz przekroczyła 33,6 miliona i nadal rośnie.

Tak znaczący przyrost liczby graczy w tak krótkim czasie może zwiastować dalszy, szybki rozwój platformy Steam.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz w ostatnim czasie gdy padł kolejny rekord popularności Steam. Rok temu platformie udało się pobić swój najlepszy wynik dwa razy z rzędu, dzień po dniu.

Być może podobna sytuacja powtórzy się także tym razem i już niedługo usłyszymy o 33,7 milionach lub jeszcze większej liczbie jednoczesnych graczy.

Czytaj więcej: Beta-testy gry Skull and Bones zawiodły oczekiwania graczy

Dwa razy więcej niż 10 lat temu

Aby docenić skalę wzrostu popularności Steam, warto porównać obecne wyniki platformy z tym, jak prezentowały się one 10 lat temu.

Jeszcze pod koniec 2013 roku rekordowa liczba jednocześnie zalogowanych graczy na Steam wynosiła 7 190 483. Dla porównania, obecny wynik to ponad 33,6 miliona użytkowników.

Oznacza to więc ponad czterokrotny wzrost liczby aktywnych graczy na platformie Valve w ciągu zaledwie 10 lat.

2013 rok 7 190 483 graczy
2023 rok 33 675 229 graczy

Pokazuje to niebywałe tempo rozwoju, zarówno samego Steam, jak i całej branży gier pecetowych. Najwyraźniej gaming na PC wciąż zyskuje na popularności.

Czy takie tempo wzrostu utrzyma się?

Po analizie dynamiki zmian liczby użytkowników Steam można przypuszczać, że tak szybkie tempo wzrostu utrzyma się także w kolejnych latach.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność e-sportu, gamingowych transmisji na żywo oraz nowych technologii takich jak VR, branża gier ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Być może za kolejne 10 lat liczba aktywnych graczy Steam jednocześnie przekroczy 100 milionów. Kto wie, może platforma Valve będzie wówczas niekwestionowanym liderem całego rynku gier.

Liczba graczy Counter Strike wzrosła ośmiokrotnie

Steam ustanawia nowy rekord jednocześnie grających graczy!

Ciekawym przykładem ilustrującym wzrost popularności gier na Steam jest Counter Strike. 10 lat temu średnia dzienna liczba graczy CS:GO wynosiła około 94 tysięcy.

Tymczasem obecnie jednocześnie w tę grę gra średnio około 800 tysięcy graczy dziennie. To ponad ośmiokrotny wzrost!

Counter Strike cały czas plasuje się w czołówce najpopularniejszych tytułów na Steam. Mimo upływu lat nadal przyciąga rzesze fanów.

Nic dziwnego, że Valve konsekwentnie inwestuje w rozwój i ulepszanie tej serii. Wygląda na to, że CS:GO jeszcze długo pozostanie hitem.

Inne popularne gry również rosną

Warto zwrócić uwagę, że oprócz Counter Strike'a także inne gry z pierwszej dziesiątki Steam zanotowały wzrost liczby graczy.

  • Dota 2 - ze 543 tys. do 346 tys.
  • Team Fortress 2 - z 70 tys. do 90 tys.

Choć niektóre z nich straciły pozycje liderów, to i tak odnotowały większą liczbę aktywnych użytkowników niż 10 lat temu.

Świadczy to o stale rosnącej popularności platformy Steam jako całości. Fani gier mają do dyspozycji coraz szerszą ofertę ciekawych tytułów.

Dota 2 straciła pozycję lidera

Jeszcze w 2013 roku bezkonkurencyjnym liderem Steam pod względem jednocześnie grających była gra Dota 2. Średnio w tytuł ten grało ponad 540 tysięcy osób dziennie.

Jednak po 10 latach Dota 2 spadła w rankingu popularności. Obecnie najchętniej wybieranym tytułem jest Counter Strike z wynikiem 800 tys. aktywnych graczy dziennie.

Dota 2 musiała zadowolić się 2. miejscem z wynikiem 346 tys. użytkowników. Choć to nadal imponująca liczba, oznacza ona wyraźny spadek popularności względem 2013 roku.

Wzrost zainteresowania mniej znanymi grami

Ciekawe jest to, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier na Steam pojawiły się nowe tytuły kosztem niektórych dotychczasowych hitów.

Przykładowo Apex Legends, PUBG i Rust przyciągają teraz więcej graczy niż kiedyś świetnie radzące sobie gry z serii Half Life, Left 4 Dead czy Portal.

Może to oznaczać rosnące zainteresowanie graczami mniej rozpoznawalnymi, ale wciąż atrakcyjnymi tytułami. To dobra wiadomość dla niezależnych deweloperów gier.

Wzrost popularności mniej znanych gier

Analizując zestawienie najpopularniejszych produkcji na Steam, można zauważyć pewną prawidłowość.

W 2013 roku lista hitów zdominowana była przez dobrze znane i ugruntowane tytuły pokroju Doty 2, Counter Strike'a czy Team Fortress 2.

Natomiast obecnie w pierwszej dziesiątce znalazło się sporo nowych, mniej rozpoznawalnych marek. To między innymi:

  • Apex Legends
  • PUBG
  • Rust

Gry te zyskały sporą popularność kosztem niektórych dotychczasowych hitów.

Być może gracze szukają nowych, świeżych wrażeń i chętniej sięgają po mniej oczywiste tytuły. To dobra informacja dla niezależnych developerów.

Być może w przyszłości to właśnie ich produkcje, a nie te od znanych wydawców, będą dominować na platformie Steam.

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzeliśmy się nowemu rekordowi liczby jednocześnie grających użytkowników, ustanowionemu przez platformę Steam. Okazuje się, że aktualnie z usług Steam korzysta ponad 33 miliony osób na całym świecie.

Porównując te dane z rezultatami sprzed 10 lat, można zauważyć zawrotne tempo rozwoju całej branży gier. Widać wyraźnie, że gaming na PC z roku na rok zyskuje na popularności.

Analizując pozycje poszczególnych gier w rankingu Steam, dostrzegamy też pewne ciekawe trendy. Na przykład Counter Strike bije rekordy popularności, a Dota 2 musiała ustąpić miejsca na podium.

Co istotne, w czołówce zestawienia pojawiło się sporo nowych, mniej rozpoznawalnych tytułów. Być może to zapowiedź nadejścia ery gier niszowych i niezależnych produkcji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły