Filmy

Artysta Sławomir Mrożek - najciekawsze fakty z życia znanego polskiego satyryka

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak24.10.20235 min.
 Artysta Sławomir Mrożek - najciekawsze fakty z życia znanego polskiego satyryka

Sławomir Mrożek to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dramaturgów i rysowników XX wieku. Był autorem wielu popularnych sztuk teatralnych, opowiadań i rysunków satyrycznych, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Kim był Sławomir Mrożek - polski artysta i satyryk?

Sławomir Mrożek urodził się w 1930 roku w Borzęcinie koło Krakowa. Od najmłodszych lat interesował się literaturą i sztuką. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w Krakowie. Po wojnie ukończył liceum plastyczne i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak szybko zorientował się, że jego prawdziwą pasją jest pisanie.

W połowie lat 50. Mrożek zamieszkał w Warszawie i rozpoczął pracę jako rysownik i satyryk w redakcji tygodnika "Szpilki". Tam też zadebiutował jako autor dramaturgiczny. Pierwszą sztuką Mrożka była "Policja" z 1958 roku. Jego twórczość od samego początku cechowała się absurdalnym, czarnym humorem i ostrą satyrą na współczesność. Mrożek szybko zyskał miano jednego z najwybitniejszych polskich satyryków XX wieku.

Jakie sztuki napisał znany dramaturg Mrożek?

Najważniejsze i najbardziej znane dramaty Mrożka to m.in.:

 • "Tango" (1964)
 • "Emigranci" (1974)
 • "Ambasador" (1975)
 • "Miłość na Krymie" (1993)

Oprócz sztuk teatralnych pisał również opowiadania, felietony, scenariusze filmowe oraz rysunki satyryczne publikowane w prasie (m.in. cykl rysunków "Z księgi pożarów"). Był też autorem librett do oper.


Czytaj więcej: Najlepsze horrory o klaunach - zestawienie najstraszniejszych filmów z morderczymi klaunami

Gdzie mieszkał i tworzył Mrożek przed emigracją z Polski?

Do 1963 roku Mrożek mieszkał i tworzył w Warszawie. W tym czasie napisał wiele ze swoich najważniejszych dramatów, m.in. "Tango", "Policję" i "Śmiesznych". Jego twórczość zyskała już wtedy popularność nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Sztuki Mrożka były wystawiane m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.

Kiedy Mrożek wyjechał z kraju i zamieszkał we Francji?

 Artysta Sławomir Mrożek - najciekawsze fakty z życia znanego polskiego satyryka

W 1963 roku Mrożek wyjechał z Polski i osiedlił się we Francji. Najpierw mieszkał w Paryżu, a od 1972 roku w południowej Francji, w miejscowości Nicea. Emigracja pozwoliła mu na większą swobodę twórczą, poza zasięgiem peerelowskiej cenzury. We Francji napisał m.in. sztuki "Emigranci", "Ambasador", "Miłość na Krymie". Regularnie odwiedzał jednak także Polskę, gdzie jego sztuki wciąż cieszyły się niesłabnącą popularnością.

Jakie nagrody i wyróżnienia otrzymał Mrożek za twórczość?

Mrożek otrzymał wiele prestiżowych nagród za swoją twórczość, m.in.:

 • Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza (1959)
 • Prawo pobytu w The Royal Court Theatre w Londynie (1960)
 • Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1969, 1980)
 • Order Sztuki i Literatury (1987)
 • Nagrodę im. Konrada Swinarskiego (1997)

Był ponadto wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". W 2009 roku otrzymał Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego Mrożek uchodzi za wybitnego satyryka i absurdalistę?

Mrożek już od początku swojej twórczości sięgał po konwencję absurdu i czarnego humoru, by w satyryczny sposób komentować rzeczywistość. Kreował obraz świata pełnego paradoksów, bezsensownej władzy i przemocy. Bohaterami jego utworów byli zazwyczaj ludzie mali, słabi, zagubieni, którzy usiłują odnaleźć się w niepojętym dla nich świecie.

Mrożek posługiwał się groteską, absurdem i parodią, aby ośmieszać wady i mechanizmy władzy nie tylko w PRL, ale i w ogóle we współczesnym świecie. Dlatego jego twórczość, mimo upływu lat, wciąż pozostaje aktualna i uniwersalna.

Jaki był stosunek Mrożka do władzy i polityki w Polsce?

Mrożek zachował krytyczny dystans zarówno do władz PRL, jak i do opozycji demokratycznej. Choć jego utwory były odbierane jako krytyka systemu komunistycznego, on sam unikał jednoznacznych deklaracji politycznych. W 1980 roku odmówił podpisania apelu do władz PRL zredagowanego przez środowiska opozycyjne. Mrożek pozostał artystą kontestującym zastaną rzeczywistość, ale nie angażującym się otwarcie po żadnej ze stron politycznego sporu.

Jak zmarł i gdzie jest pochowany słynny artysta Mrożek?

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w wieku 83 lat w Nicei we Francji. Jego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w Krakowie, w alei zasłużonych. Msza pogrzebowa odbyła się w archikatedrze na Wawelu. W ostatniej drodze Mrożka żegnali przedstawiciele polskiego świata kultury, polityki i nauki.

Twórczość Mrożka na trwale wpisała się do kanonu polskiej i światowej literatury. Jest on uznawany za jednego z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, który swoją satyrą i absurdem bezkompromisowo obnażał mechanizmy władzy i absurdy ludzkiej egzystencji.

Podsumowanie

Sławomir Mrożek był niezwykle utalentowanym polskim pisarzem, rysownikiem i satyrykiem. Jego twórczość odznaczała się inteligentnym, czarnym humorem, absurdem i celną kpiną z rzeczywistości. Mrożek pisał zarówno dramaty, jak i opowiadania, felietony i rysunki satyryczne. Zdobył uznanie w Polsce i na świecie. Choć większość życia spędził na emigracji we Francji, jego utwory wciąż są grane w polskich teatrach i czytane przez nowe pokolenia. Dzięki uniwersalnej krytyce mechanizmów władzy i absurdalności ludzkiej egzystencji twórczość Mrożka pozostaje ponadczasowa.

Najczęstsze pytania

Do 1963 roku Mrożek mieszkał i tworzył w Warszawie. Tam też napisał wiele ze swoich najważniejszych dramatów.

Mrożek wyjechał z Polski w 1963 roku i osiadł we Francji. Emigracja zapewniła mu większą wolność twórczą, poza zasięgiem peerelowskiej cenzury.

Mrożek zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Order Sztuki i Literatury.

Mrożek posługiwał się absurdem, by w satyryczny sposób komentować rzeczywistość. Ukazywał świat pełen paradoksów, bezsensu i przemocy.

Prochy Mrożka spoczywają w Panteonie Narodowym na Wawelu w Krakowie. Msza pogrzebowa odbyła się w archikatedrze na Wawelu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gry wyścigowe na PS4 - Najlepsze gry wyścigowe dla konsoli PS4
 2. Niespodziewane zmiany w PlayStation: Niektóre płatne seriale mogą zniknąć!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Baldur's gate 2: Przewodnik po towarzyszach - poznaj drużynę
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
FilmyFast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów

Przygotuj się na kolejną dawkę adrenaliny! "Fast & Furious 6" kontynuuje legendarną serię filmową, serwując fanom niezapomniane pościgi, przygodę i mocne więzi przyjaźni. Ten szósty film w serii obiecuje ekscytujące twisty fabularne i niesamowite emocje, które zapadną w pamięć na długo.

Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
FilmyFilmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki

Odkryj ekscytujący świat filmów o kung fu - od hitów Hollywoodu po kultowe klasyki. Sprawdź nasze rekomendacje najlepszych filmów sztuk walki - dynamicznych produkcji z niesamowitymi scenami walk.