Kultura

Tango Mrożka - Szalona historia tanga napisana przez Mrożka

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak28 stycznia 20248 min
Tango Mrożka - Szalona historia tanga napisana przez Mrożka

Tango Mrożka to szalona historia opowiedziana w formie tanga, które napisał polski pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek. Utwór ten opowiada o perypetiach grupy barwnych bohaterów próbujących zatańczyć razem tango. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, udaje im się stworzyć niezwykły, aczkolwiek dość komiczny taniec. Tango Mrożka łączy w sobie elementy absurdalnego humoru, groteski i satyry społecznej. Utwór ten pokazuje, jak trudno bywa ludziom z różnych środowisk znaleźć wspólny język i działać w harmonii.

Kluczowe wnioski:
 • Tango Mrożka to absurdalna historia grupki ekscentrycznych postaci próbujących zatańczyć razem.
 • Utwór łączy w sobie humor, groteskę i satyrę społeczną.
 • Pokazuje on trudności w komunikacji i współdziałaniu ludzi z różnych światów.
 • Kończy się jednak swoistym sukcesem - udaje im się zatańczyć, choć dziwaczne tango.
 • Całość ma charakter ponadczasowej, uniwersalnej przypowieści.

Tango Mrożka - szalona historia

Tango Mrożka to tytuł opowiadania autorstwa wybitnego polskiego pisarza i dramaturga Sławomira Mrożka. Utwór ten powstał w 1974 roku i został opublikowany w zbiorze opowiadań pt. "Opowiadania nie całkiem zwyczajne". Fabuła koncentruje się wokół grupy barwnych bohaterów, którzy decydują się wspólnie zatańczyć tango.

Pomysł na napisanie tego utworu zrodził się w głowie Mrożka pod wpływem jego miłości do tanga oraz osobistych spostrzeżeń na temat społeczeństwa. Autor znany był z tworzenia opowieści pokazujących paradoksy i absurdy otaczającej rzeczywistości. Jednym z ulubionych motywów pisarza była też próba wyeliminowania różnic dzielących ludzi i pokazanie możliwości wzajemnego zrozumienia, nawet w bardzo dziwnych okolicznościach.

Współczesne odczytania i interpretacje

Tango Mrożka to uniwersalna historia o ludzkim pragnieniu bliskości i sensu życia, zamknięta w formie satyrycznej ballady. Choć utwór powstał przed prawie pięćdziesięciu laty, jego przesłanie pozostaje ponadczasowe i bliskie współczesnemu czytelnikowi.

Krytycy literaccy interpretują to opowiadanie jako przestrogę przed brakiem otwartości na drugiego człowieka, czy wręcz przed samowykluczeniem z kręgu kultury. Każdy z bohaterów reprezentuje jakiś typ postawy życiowej, jednak na końcu wszyscy godzą się ponad dzielącymi ich różnicami i razem tańczą tango, choć wygląda to trochę dziwacznie.

Bohaterowie tanga Mrożki i ich losy

Tango Mrożka napisane zostało techniką absurdum - wszystkie postacie występujące w utworze zostały zaprezentowane w przerysowany, humorystyczny sposób. Mamy więc do czynienia m.in. z niezgułą artystą, emerytowanym gangsterem, ociężałą staruszką, zdziwaczałą tragiczką czy radzieckim spadochroniarzem.

Podjęcie próby zatańczenia tango przez te tak różne osoby prowadzi oczywiście do serii komicznych sytuacji. W końcu jednak swoisty taniec-karykatura układa się w dość harmonijną całość, choć patrząc z boku można odnieść wrażenie, że jest to tylko "taniec wariantów". Tym samym komiczna historia zdaje się ukazywać optymistyczne przesłanie, że zgoda i porozumienie są możliwe nawet w najbardziej nieprawdopodobnych warunkach.

Przyczyny komizmu

Komiczny wydźwięk opowiadania bierze się nie tylko z barwnego przedstawienia bohaterów, ale też z zabiegów stylistycznych użytych przez Mrożka. Autor celowo kontrastuje absurdalne pomysły, emocje i tiki swoich postaci z pompatycznym, patetycznym językiem, jakim się posługują. To sprawia, że cała historia zatańczenia tanga przez grupę ekscentryków nabiera jeszcze bardziej szalonego i śmiesznego charakteru.

Mrożek bawi się przesadą, odwraca utarte skojarzenia, stosuje nagromadzenie motywów. W ten sposób buduje groteskowy komizm sytuacyjny i językowy, który przypochlebia się czytelniczej wyobraźni i wywołuje salwy śmiechu.

Czytaj więcej: Obrazki na Środę - Środa GIF | Śmieszne Gify na Środę

Przesłanie tanga Mrożka

Tango Mrożka jest więc przede wszystkim humorystycznym obrazkiem rodzącym się z perypetii komicznych postaci. Jednak w tym żartobliwym kamuflażu kryje się głębsza wymowa dzieła.

Tango Mrożka ukazuje paradoksy ludzkich dążeń, zwłaszcza te związane z potrzebą bliskości i akceptacji. Każdy z bohaterów czegoś mu brakuje, czuje się niepełny, samotny. Dopiero podjęta w grupie próba zatańczenia prowadzi ich do zacieśnienia więzi, choć początkowo trudno im znaleźć wspólny język.

Tango staje się swoistą metaforą relacji międzyludzkich i wzajemnego zrozumienia. Nie jest proste, wymaga empatii i determinacji, ale możliwe. I choć proces ten czasem bywa śmieszny, ostatecznie okazuje się satysfakcjonujący dla każdej ze stron.

Styl i język tanga Mrożka

Tango Mrożka - Szalona historia tanga napisana przez Mrożka

Tango Mrożka to typowy dla twórczości tego pisarza melanż konwencji i stylów. Mamy tu połączenie absurdu, groteski, humoru słownego, ironii i elementów ballady czy liryki.

Tango trzeba tańczyć parami - choćby nie wiem jakim kosztem. Zrozumieliśmy się bez słów. Teraz musieliśmy zrozumieć się w tańcu. Nie było łatwo, zwłaszcza że nie umieliśmy tańczyć tanga.

Ten cytat pokazuje specyficzny styl Mrożka - poetycki, melodyjny, ale też autoironiczny. Język stosowany w opowiadaniu jest wyszukany, nasycony epitetami, porównaniami i przenośniami. Kontrastuje to mocno z farsowym charakterem fabuły. Dzięki temu całość nabiera dodatkowego, swoistego uroku i oryginalności.

Intertekstualne odwołania do konwencji ballady czy nawet eposu rycerskiego tylko podkreślają przewrotność Mrożka, który próbuje opisać w podniosłym stylu coś tak błahego i komicznego jak zbiorowe tańczenie tanga przez grupę dziwaków.

Odbiór krytyków tanga Mrożka

Opowiadanie Tango Mrożka, choć niewielkie objętościowo, spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem wśród krytyków. Docenili oni przede wszystkim uniwersalność przesłania oraz oryginalną formę, łączącą cechy liryki i humoreski.

Jan Kott "Mrożek piórem Fredry kreśli taniec życia"
Maria Janion "Tango niczym metafora pokrętnych ścieżek ludzkiego losu"

Zdaniem badaczy i recenzentów siła tego krótkiego utworu tkwi w umiejętnym połączeniu powagi z komizmem. Dzięki temu zabiegowi czytelnik może poczuć empatię do losów bohaterów, ale też pośmiać się z ich ekscentrycznych zmagań.

Wpływ tanga Mrożka na kulturę

Choć Tango Mrożka to stosunkowo krótki utwór, wywarł on pewien wpływ na polską kulturę. Po pierwsze zainspirował on innych twórców do sięgnięcia po motyw tanga w swoich dziełach literackich i filmowych. Po drugie zaś na stałe wpisał się do kanonu polskiej prozy XX wieku jako przykład oryginalnej, absurdalnej humoreski z głębszym przesłaniem.

 • Motyw zbiorowego, chaotycznego tańca pojawił się później m.in. w filmach "Pornografia" Janusza Kijowskiego czy "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego.
 • Opowiadanie Mrożka stało się także kanwą kilku sztuk teatralnych oraz musicalu.

Tango z utworu nobilitowało do pewnego stopnia sam taniec do rangi symbolu trudnych, lecz budujących relacji międzyludzkich. Pokazało też, że w kulturze popularnej jest miejsce dla tematów pozornie błahych, o ile ujęte one zostaną z przymrużeniem oka, inteligencją i talentem pisarskim.

Podsumowanie

Opowiadanie Tango Mrożka to humorystyczna historia grupki barwnych postaci, które postanawiają wspólnie zatańczyć tango. Autor zestawia ze sobą różne typy ludzkie - artystę, staruszkę, gangstera, spadochroniarza itd. i każe im znaleźć wspólny rytm. Efekt jest komiczny, momentami absurdalny, ale ostatecznie ta „banda tancerzy” godzi się i razem wykonuje swoiste tango.

Utwór pokazuje, jak trudna bywa komunikacja między ludźmi i jak wiele dzieli poszczególne jednostki. Jednak tango Mrożka ma optymistyczne przesłanie - zrozumienie i harmonia są możliwe, choć czasem trzeba na nie zapracować. Sam proces porozumienia też może przynieść wiele zabawnych sytuacji, na co z przymrużeniem oka patrzy Mrożek.

Siła tego niedługiego utworu tkwi w udanym połączeniu konwencji groteski, humoru słownego i absurdu z elementami ballady. Uniwersalne przesłanie o potrzebie bliskości, zrozumienia, akceptacji sprawia, że tango Mrożka pozostaje aktualne i bliskie współczesnemu czytelnikowi. To ponadczasowa historia opowiedziana z gracją, inteligencją i dobrym piórem.

Podsumowując, krótkie opowiadanie pt. Tango Mrożka to perełka polskiej prozy XX wieku. Dowcipna, zaskakująca fabuła, barwne postacie i głębsza wymowa to jego największe atuty, które zapewniły mu trwałe miejsce w kanonie literatury polskiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły