News

Główny reżyser gry Returnal, opuszcza popularne studio Housemarque po 14 latach pracy

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak22.11.20239 min.
Główny reżyser gry Returnal, opuszcza popularne studio Housemarque po 14 latach pracy

Główny reżyser popularnej gry Returnal, Harry Krueger, po 14 latach pracy opuszcza fińskie studio Housemarque. Jego odejście to duża strata dla studia, które zyskało rozgłos dzięki wydanej w 2021 roku produkcji na wyłączność PS5. Returnal zebrał bardzo dobre recenzje i był chwalony za innowacyjną rozgrywkę łączącą elementy roguelike oraz shooterów. Krueger odegrał kluczową rolę przy jego powstaniu.

Kluczowe wnioski:
 • Odejście Kruegera to spory cios dla Housemarque, z którym był związany od ponad dekady.
 • Jego doświadczenie i wizja twórcza istotnie przyczyniły się do sukcesu Returnala.
 • Studio będzie musiało poradzić sobie bez jego talentu przy kolejnych produkcjach.
 • Fani Kruegera z pewnością będą obserwować jego dalszą karierę po opuszczeniu Housemarque.
 • Odejście głównego reżysera z reguły osłabia zespół, więc przyszłość studia stoi pod znakiem zapytania.

Rozstanie Harry'ego Kruegera - głównego reżysera gry Returnal - z Housemarque

Harry Krueger, główny reżyser gry Returnal, po 14 latach pracy opuszcza fińskie studio Housemarque. To dla studia ogromna strata, bowiem Krueger odegrał kluczową rolę przy powstaniu wydanej w 2021 roku produkcji na wyłączność PS5. Gra zebrała świetne recenzje i była chwalona za innowacyjną rozgrywkę łączącą elementy roguelike oraz shooterów. Sam Krueger określił swoją pracę w Housemarque jako niezwykle szczęśliwy okres, kiedy mógł nie tylko realizować swoje marzenia, ale robić to we współpracy z utalentowanymi ludźmi.

W pożegnalnym oświadczeniu Krueger podkreślił, że to dla niego zaszczyt towarzyszyć Housemarque w drodze od małego studia tworzącego niewielkie gry zręcznościowe do ogromnego sukcesu, jakim okazał się Returnal. Faktycznie, gra ta przeniosła studio na wyżyny i z miejsca stała się jedną z najlepiej ocenianych produkcji ekskluzywnych na PS5.

Współpraca z PlayStation Studios

Mimo odejścia Kruegera, Housemarque może liczyć na wsparcie ze strony PlayStation Studios. Firma została przejęta przez Sony dwa lata temu i aktualnie pracuje nad kolejnym dużym projektem, tym razem nowej marki. Dzięki temu wsparciu fińskie studio ma szansę osiągnąć jeszcze większe sukcesy i wejść do ścisłej czołówki deweloperów gier.

Trudno ocenić, jaki wpływ na przyszłość Housemarque będzie miało odejście jego kluczowego reżysera. Z pewnością jednak strata tak doświadczonego dewelopera odbije się na zespole. Krueger zostawił po sobie ogromny wkład w największy dotąd sukces studia, więc jego brak z całą pewnością będzie odczuwalny.

Harry Krueger opuszcza popularne studio Housemarque po 14 latach pracy

Informacja o odejściu Harry'ego Kruegera z pewnością jest niemiłą niespodzianką dla wszystkich fanów fińskiego studia Housemarque. Krueger spędził w nim bowiem aż 14 lat, będąc jednym z filarów zespołu. Jego największym osiągnięciem było stworzenie gry Returnal, czyli produkcji na wyłączność PS5, która zebrała świetne oceny i przyniosła studiu rozgłos.

W swoim pożegnalnym oświadczeniu Krueger nie ukrywa, że decyzja o odejściu była dla niego bardzo trudna. Podkreśla jednak, że z przeszłością łączą go same pozytywne wspomnienia. Docenia też fakt wsparcia ze strony Sony, które przejęło studio dwa lata temu. Dzięki temu Housemarque nadal ma szansę na dalszy rozwój, choć bez udziału Kruegera z pewnością będzie to trudniejsze.

Wpływ na dalszą pracę zespołu

Rezygnacja tak doświadczonego człowieka jak Harry Krueger zawsze stanowi wyzwanie. Jego wizja i kreatywność w znacznym stopniu przyczyniły się do powstania kultowej już gry Returnal. Odejście głównego reżysera może mieć wpływ na przyszłe produkcje studia, które bez jego talentu staje przed trudnym zadaniem.

Niemniej Housemarque nadal może liczyć na wsparcie ze strony Sony. Być może uda im się znaleźć godnego następcę Kruegera, który poprowadzi zespół do kolejnych sukcesów. Bez wątpienia jednak jego brak będzie odczuwalny i może odbić się na jakości przyszłych produkcji studia.

Czytaj więcej: Zdobądź najlepsze okazje na książki podczas czarnego tygodnia i piątku

Rezygnacja głównego reżysera gry Returnal z fińskiego studia Housemarque

Odejście z zespołu człowieka, który odpowiadał za jeden z największych ostatnio sukcesów studia, zawsze jest bolesne. Podobnie jest w przypadku Harry'ego Kruegera, głównego reżysera gry Returnal, który po 14 latach postanowił pożegnać się z fińskim studiem Housemarque.

Returnal to produkcja doceniona zarówno przez graczy, jak i recenzentów. Zebrała mnóstwo pozytywnych opinii, a w portfolio Housemarque na zawsze już pozostanie jako przełomowy i kultowy tytuł. Jej powstanie było możliwe w dużej mierze dzięki talentowi i wizji Kruegera. Jego stratę odczuje z całą pewnością cały zespół.

To zaszczyt, że mogłem towarzyszyć Housemarque w tej podróży, doświadczając jego rozrostu od małych, zręcznościowych tytułów do niewyobrażalnych wyżyn, które osiągnęliśmy z Returnalem - powiedział Krueger w swoim pożegnalnym oświadczeniu.

Miejmy nadzieję, że mimo odejścia tak kluczowej osoby, fińskiemu studiu uda się podtrzymać passę i stworzyć kolejne gry na miarę swoich możliwości. Bez wątpienia jednak nic już nie będzie takie samo bez Kruegera u sterów.

Powód odejścia reżysera Harry'ego Kruegera z popularnego studia Housemarque

Główny reżyser gry Returnal, opuszcza popularne studio Housemarque po 14 latach pracy

Harry Krueger pełnił funkcję głównego reżysera w studiu Housemarque przez 14 lat. W tym czasie brał udział przy produkcji wielu tytułów, w tym kultowej już gry Returnal z 2021 roku. Niestety, ostatnio podjął decyzję o odejściu z fińskiego dewelopera.

W swoim pożegnalnym oświadczeniu Krueger wyznał, że była to dla niego bardzo trudna decyzja. Jednocześnie podkreślił, jak wdzięczny jest studiu za wszystkie wspaniałe lata wspólnej pracy. Wspomniał również o tym, że Housemarque ma teraz silne wsparcie ze strony Sony, które przejęło fińską firmę dwa lata temu.

Niestety Krueger nie podał konkretnego powodu, który zdecydował o jego odejściu. Być może chodzi po prostu o chęć realizacji nowych projektów i wyzwań w innym studiu. Jego stratę z pewnością odczuje cały zespół Housemarque.

Co dalej z Housemarque?

Mimo że w pożegnalnym oświadczeniu Krueger wyraził wiarę w dobre perspektywy Housemarque, jego odejście zostawi z całą pewnością spory niedosyt. Trudno bowiem przecenić jego wkład w największe dotąd osiągnięcie studia, jakim była gra Returnal. Bez niego zespół stanie przed trudnym zadaniem podtrzymania passy.

Można mieć jednak nadzieję, że dzięki wsparciu ze strony Sony, Housemarque poradzi sobie z tą stratą i w przyszłości powstaną tam kolejne świetne tytuły. Póki co Krueger zostawił po sobie ogromną lukę, która długo jeszcze będzie odczuwalna w codziennej pracy zespołu.

Współpraca Harry'ego Kruegera z Housemarque - koniec po 14 latach pracy

Harry Krueger pełnił kluczową funkcję głównego reżysera w zespole fińskiego studia Housemarque przez blisko półtorej dekady. Przez ten czas miał okazję realizować własne wizje oraz marzenia, pracując przy takich tytułach jak Resogun, Nex Machina czy w końcu kultowy już dziś Returnal.

Niestety, ten owocny i pełen sukcesów okres współpracy właśnie dobiegł końca, o czym poinformował sam zainteresowany. W swoim oświadczeniu Krueger nie ukrywał, że była to dla niego bardzo trudna decyzja. Jednocześnie podkreślał, jak wdzięczny jest całemu zespołowi Housemarque za lata wzajemnego zrozumienia i owocnej pracy.

Lata pracy w Housemarque 14 lat
Najważniejsze gry Resogun, Nex Machina, Returnal
Rola Główny reżyser

Jak widać na przykładzie tej 14-letniej owocnej współpracy, Krueger wniosła ogromny wkład w rozwój studia Housemarque. Teraz przed fińskimi deweloperami trudne zadanie utrzymania po nim poziomu. Bez wątpienia jego brak będzie boleśnie odczuwalny.

Koniec wieloletniej pracy Harry'ego Kruegera w studio Housemarque

Po blisko półtorarocznej współpracy dobiegł końca związek Harry'ego Kruegera ze studiem Housemarque. Reżyser ten przez 14 lat tworzył tam gry, między innymi kultowego już dziś Returnala na wyłączność PS5. Teraz postanowił jednak odejść z fińskiego dewelopera.

Jak podkreślił w swoim oświadczeniu, była to dla niego bardzo emotywna i trudna decyzja. Krueger wyraził ogromną wdzięczność całemu zespołowi Housemarque za lata wspólnej pracy i niesamowitych projektów, które razem zrealizowali. Jednocześnie życzył fińskiemu studio jak najlepiej na przyszłość.

Co zaważyło na jego decyzji? Tego Krueger nie precyzuje. Być może po prostu czuł, że nadszedł dla niego czas na nowe wyzwania poza Housemarque. Jego odejście to z pewnością spory cios dla całego zespołu.

 • Harry Krueger przepracował w Housemarque 14 lat.
 • Był głównym reżyserem przy produkcji Returnala.
 • W oświadczeniu podkreślił, jak trudna była to dla niego decyzja.
 • Nie podał konkretnego powodu odejścia ze studia.
 • Jego strata z pewnością mocno odbije się na reszcie zespołu.

Podsumowanie

Informacja o odejściu Harry'ego Kruegera, głównego reżysera gry Returnal, z pewnością jest sporym zaskoczeniem dla fanów studia Housemarque. Ten utalentowany twórca spędził tam aż 14 lat, wniosłszy kluczowy wkład w powstanie wspomnianej produkcji na wyłączność PS5.

W swoim pożegnalnym oświadczeniu Krueger z sentymentem wspominał lata pracy w fińskim studiu. Podkreślał, jak wiele się tam nauczył i jak wdzięczny jest za możliwość realizacji własnych ambicji. Jego odejście z pewnością pozostawi spory niedosyt.

Miejmy nadzieję, że mimo utraty kluczowego reżysera, Housemarque poradzi sobie z tym ciosem. Studio może przynajmniej liczyć na wsparcie ze strony Sony, które przejęło je dwa lata temu. Być może uda im się znaleźć godnego następcę Kruegera.

Na pewno jednak bez jego wizji i doświadczenia tworzenie kolejnych gier będzie dla fińskiego dewelopera sporym wyzwaniem. Życzymy im powodzenia w sprostaniu temu zadaniu i liczymy na to, że Housemarque jeszcze nas czymś zaskoczy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Restream Famemma: Gdzie śledzić najnowsze walki w ramach?
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły