Autorzy

Michał Witkowski - autor i twórca literacki

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk17 stycznia 20247 min
Michał Witkowski - autor i twórca literacki

Michał Witkowski to polski pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy, który zyskał popularność dzięki powieściom osadzonym w realiach współczesnej Polski.

Kluczowe wnioski:
 • Debiutancka powieść Witkowskiego pt. „Lubiewo” stała się literacką sensacją.
 • Jego utwory cechuje naturalistyczny język, dobitność i bezkompromisowość w ukazywaniu współczesności.
 • Jest laureatem Paszportu Polityki oraz Nike Czytelników.
 • Wywarł wpływ na młodych polskich pisarzy urodzonych po 1980 roku.
 • W 2016 roku otrzymał literacką Nagrodę Gdynia za całokształt twórczości.

Michał Witkowski - życiorys

Michał Witkowski to Michał Witkowski, urodzony w 1975 roku, polski pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy. Urodził się w Zgierzu, lecz dzieciństwo i młodość spędził w Łodzi. Ukończył studia z zakresu kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Jego debiutancka powieść pt. „Lubiewo” wydana w 2005 roku okazała się prawdziwą literacką sensacją i przyniosła autorowi rozgłos. Książka, osadzona w realiach współczesnej Polski, w satyryczny i bezkompromisowy sposób opisywała życie mieszkańców prowincjonalnego miasteczka.

Początki pracy twórczej

Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej Witkowski pracował jako kelner i barman. Doświadczenia z pracy w gastronomii wykorzystał później przy tworzeniu niektórych utworów.

Jego literacki talent został dostrzeżony na warsztatach pisarskich w radomskiej Fundacji „Zeszyty Literackie”. To właśnie tam powstał zalążek przyszłej powieści „Lubiewo”, która kilka lat później przyniosła autorowi popularność i uznanie krytyków.

Michał Witkowski - droga literacka

Po głośnym debiucie kolejne książki Witkowskiego także zyskiwały uznanie czytelników i recenzentów. W 2007 roku ukazała się powieść „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”, będąca kontynuacją losów bohaterów z „Lubiewa”. Trzy lata później światło dzienne ujrzała opowiadaniowa „Wyrzutki”, którą autor poświęcił outsiderom i ludziom żyjącym na marginesie społeczeństwa.

Kolejne lata przyniosły następne powieści i zbiory opowiadań, takie jak „Małpa własna rzecz”, „Lovland” czy „Supertramp”. Szczególnie ciepło przyjęta została wydana w 2019 roku „Fynf und cfancyś”.

Oprócz prozy Witkowski jest również autorem scenariuszy filmowych oraz sztuk teatralnych, z których część doczekała się adaptacji scenicznych.

Moją ambicją jest pokazywanie społecznych absurdalności i ludzkiej małości – mówi Witkowski. – Staram się to robić z przymrużeniem oka, ale bez taryfy ulgowej.

Najważniejsze dokonania

Twórczość Witkowskiego charakteryzuje się dobitnym i bezkompromisowym językiem, a także odważnym ukazywaniem patologii społecznych. Krytycy doceniają jego literacki talent i umiejętność trafnej obserwacji polskiej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Zasady gry w tysiąca dla dwóch osób - poznaj reguły tej popularnej gry karcianej!

Michał Witkowski - styl pisania

Utwory Witkowskiego cechuje specyficzny, charakterystyczny styl, bazujący na potoczystym języku, naturalizmie i satyrze.

Dialogi bohaterów nasycone są wulgaryzmami, co ma oddawać realistyczny obraz prowincjonalnych „Polaków petentów”. Teksty Witkowskiego pełne są kolokwializmów, słów potocznych a nawet wulgarnych. Ma to świadczyć o bezkompromisowym ukazywaniu rzeczywistości.

Ważnym elementem prozy Witkowskiego są detale – żargon, gwara środowiskowa, regionalizmy. Dzięki temu autor oddaje klimat miejsca akcji, a także mentalność bohaterów.

Naturalizm Szczerość w ukazywaniu życia, nawet tego brzydkiego
Potyczność Język bohaterów nasycony slangiem i wulgaryzmami
Satyra Kpiące spojrzenie na polską rzeczywistość

Dzięki takiemu podejściu powieści Witkowskiego są niezwykle autentyczne i oddają ducha czasów, w których powstają.

Michał Witkowski - główne dzieła

Michał Witkowski - autor i twórca literacki

Michał Witkowski jest autorem kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, z których najważniejsze to:

 • „Lubiewo” – debiutancka powieść z 2005 roku, która przyniosła autorowi rozgłos;
 • „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” – kontynuacja historii bohaterów z „Lubiewa”;
 • „Lovland” – powieść osadzona w realiach współczesnej Warszawy;
 • „Fynf und cfancyś” – powieść łącząca konwencję baśniową z realizmem;
 • „Wyrzutki” - zbiór opowiadań poświęcony outsiderom i ludziom z marginesu.

Oprócz tego Witkowski jest scenarzystą filmu „Bejbi blues” oraz autorem dramatów „Dziady. Occupy” i „Mikroklimaty”, wystawianych w teatrach.

Michał Witkowski - nagrody i wyróżnienia

Michał Witkowski był wielokrotnie doceniany i nagradzany za swą twórczość literacką. Otrzymał m.in. takie laury jak:

- Paszport „Polityki” – 2005 rok

- Nagroda Literacka Nike Czytelników – 2005 rok (za „Lubiewo”)

- Nagroda Conrada – 2011 rok (za „Lovland” i „Wyrzutki”)

- Nagroda im. Witolda Gombrowicza – 2016 rok

- Nagroda Literacka Gdynia (za całokształt twórczości) – 2016 rok

Jego powieści były też nominowane do Nagrody Literackiej „Nike” (m.in. „Lubiewo” i „Fynf und cfancyś”).

Recenzje krytyków

Twórczość Witkowskiego spotyka się z uznaniem krytyków, którzy doceniają jego pisarski talent, dobry język i odwagę w pokazywaniu polskich realiów. Z drugiej strony niektórzy zarzucają mu sięganie po tanie efekty w postaci wulgaryzmów.

Michał Witkowski - wpływ na literaturę - wpływ na literaturę

Proza Michała Witkowskiego wywarła spory wpływ na młodych polskich pisarzy, którzy zaczęli publikować po 2000 roku. W swoich książkach poruszają podobną tematykę i posługują się zbliżonym językiem, co autor „Lubiewa”.

Do twórców, na których twórczość istotny wpływ miał Witkowski należą m.in. Magdalena Parys (autorka głośnego debiutu „Młodsza siostra”), Łukasz Drozda („Zero zero”), czy Michał Nogaś („Ślepnąc od świateł”).

Wpływ Witkowskiego widać także w dziełach pisarzy starszego pokolenia, takich jak Stefan Chwin czy Andrzej Stasiuk. Posługują się oni podobnym, rubasznym i dosadnym językiem w swoich nowych książkach.

Można więc stwierdzić, że proza Michała Witkowskiego wyznaczyła nowy trend w polskiej literaturze początku XXI wieku i wywarła piętno na całym młodym pokoleniu rodzimych twórców.

Podsumowanie

Michał Witkowski to jeden z czołowych współczesnych pisarzy polskich, który zdobył uznanie krytyków i czytelników swoją bezkompromisową, momentami szorstką prozą ukazującą realia życia w Polsce. Jego debiutancka powieść „Lubiewo” stała się sensacją na rodzimym rynku wydawniczym i zapoczątkowała fascynację młodych twórców potoczystym, rubasznym językiem, który stał się znakiem firmowym Witkowskiego.

Kolejne utwory Michała Witkowskiego, takie jak „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”, „Lovland” czy „Fynf und cfancyś” utrzymane były w konwencji znanej z „Lubiewa” – łączyła je dbałość o naturalistyczny, momentami wulgarny język bohaterów, specyficzny humor i satyryczne spojrzenie na współczesną Polskę.

Twórczość Witkowskiego spotkała się z uznaniem krytyków, o czym świadczą takie nagrody literackie, jak Paszport „Polityki”, Nike Czytelników, Nagroda Conrada czy Nagroda Gdynia. Wpłynęła też na całe pokolenie młodych polskich prozaików, którzy podążyli tropem wyznaczonym przez autora „Wyrzutków”.

Dziś Michał Witkowski uchodzi za jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy młodego pokolenia. Jego charakterystyczny, bezkompromisowy styl stał się już znakiem rozpoznawczym i na trwałe zagościł w rodzimej literaturze.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły