News

Ministerstwo Cyfryzacji odtworzyło kultowe zdjęcie. Co w nim zobaczyli?

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk30.01.20244 min.
Ministerstwo Cyfryzacji odtworzyło kultowe zdjęcie. Co w nim zobaczyli?

Zespół doradczy Ministerstwa Cyfryzacji ds. sztucznej inteligencji postanowił odtworzyć kultowe zdjęcie sprzed lat z udziałem znanego informatyka Tomasza Czajki. Nowa fotografia przedstawia członków powołanej niedawno grupy PL/AI, której zadaniem jest opracowywanie wytycznych dotyczących etycznego i praktycznego wykorzystania AI. W artykule przyjrzymy się bliżej składowi osobowemu zespołu oraz porównamy dawną i współczesną wersję popularnego zdjęcia.

Zespół ds. AI naśladuje kultowe zdjęcie

Zespół doradczy Ministerstwa Cyfryzacji ds. sztucznej inteligencji PL/AI postanowił odtworzyć znane zdjęcie sprzed kilkunastu lat. Na oryginalnej fotografii, zrobionej podczas "Imprezy informatyków", widnieje m.in. Tomasz Czajka - znany programista, który obecnie zasiada w wspomnianej grupie PL/AI.

Nowe zdjęcie przedstawia wszystkich członków zespołu w podobnej konwencji. Ma to być symboliczne nawiązanie do dawnej tradycji spotkań informatyków, którzy dziś stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji.

Tomasz Czajka na obydwu zdjęciach

Ciekawostką jest fakt, że na zdjęciu sprzed lat i jego współczesnej wersji, widnieje ta sama osoba - Tomasz Czajka. Jest on uznanym specjalistą w dziedzinie informatyki, m.in. byłym pracownikiem Google i SpaceX.

W 2003 roku zdobył tytuł mistrza świata w programowaniu zespołowym. Obecnie zasiada w zespole PL/AI, pełniąc funkcję doradczą.

Nowa wersja zdjęcia z członkami zespołu PL/AI

Oprócz Tomasza Czajki, na nowym zdjęciu widzimy pozostałych członków powołanej niedawno grupy doradczej Ministerstwa Cyfryzacji - PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski.

Są to m.in: Miron Mironiuk (przewodniczący zespołu), Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Karol Kurach i Łukasz Kidziński.

Brak specjalistów od etyki AI

Jak zauważono, żadna z wymienionych wyżej osób nie zajmowała się wcześniej etycznym wymiarem rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. Są to głównie informatycy i menadżerowie.

Dlatego pojawiają się głosy krytyki, że w składzie zespołu zabrakło naukowców czy filozofów, którzy mogliby spojrzeć na zagadnienie AI z szerszej, humanistycznej perspektywy.

Kim są członkowie powołanej grupy?

Zespół PL/AI składa się z sześciu wymienionych wyżej osób. Jak już wspomniano, brakuje w nim przedstawicieli nauk humanistycznych czy społecznych. Są za to sami informatycy i specjaliści bezpośrednio związani z branżą nowych technologii.

  • Miron Mironiuk - założyciel firmy Cosmose AI, specjalizującej się w AI
  • Agnieszka Mikołajczyk-Bareła - programistka, CEO Untitled Kingdom
  • Tomasz Czajka - informatyk, były pracownik Google i SpaceX

Pozostali członkowie to: Kamila Staryga, Marek Cygan, Karol Kurach i Łukasz Kidziński - wszyscy związani z branżą nowych technologii i programowania.

Jakie miejsce zajmuje Polska w AI w Europie?

Sztuczna inteligencja jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin na świecie. Także Unia Europejska pracuje nad regulacjami dotyczącymi etycznych ram dla rozwoju i zastosowań AI.

Miejsce Kraj Liczba informatyków
1. Niemcy 900 tys.
7. Polska 435 tys.

Jak wynika z danych, Polska z liczbą ponad 400 tys. informatyków, plasuje się obecnie na 7. miejscu w Europie pod względem ich liczby.

Nasz kraj dysponuje zatem sporym potencjałem w obszarze rozwoju technologii i kompetencji związanych ze sztuczną inteligencją. Wyzwaniem pozostaje przełożenie tego na konkretne zastosowania AI i nowoczesne rozwiązania dla społeczeństwa.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej niedawno powołanemu zespołowi doradczemu Ministerstwa Cyfryzacji ds. sztucznej inteligencji. Grupa specjalistów o nazwie PL/AI postanowiła odtworzyć kultowe zdjęcie znane jako "Impreza informatyków".

Na zdjęciu z 2003 roku widać m.in. Tomasza Czajkę, obecnego członka zespołu PL/AI. Razem z nim, w konwencji nawiązującej do pierwowzoru, sfotografowali się pozostali członkowie grupy doradczej.

Przyjrzeliśmy się bliżej składowi zespołu. Zwrócono uwagę, że zabrakło w nim przedstawicieli nauk humanistycznych, którzy mogliby wnieść szerszą perspektywę w prace nad wytycznymi dotyczącymi etycznych ram rozwoju AI w Polsce.

Na koniec porównaliśmy pozycję naszego kraju na tle Europy pod względem liczby specjalistów z branży IT. Polska uplasowała się na 7. miejscu z liczbą ponad 400 tys. informatyków.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły