News

Remastery gier Tomb Raider: ostrzeżenie przed uprzedzeniami rasowymi i etnicznymi

Autor Diana Mazur
Diana Mazur14 lutego 20244 min
Remastery gier Tomb Raider: ostrzeżenie przed uprzedzeniami rasowymi i etnicznymi

Odświeżone wersje pierwszych trzech gier z serii Tomb Raider zawierają treści, które według Crystal Dynamics są obraźliwe i oparte na szkodliwych stereotypach. Twórcy postanowili je zachować, by pokazać ich negatywny wpływ. Ostrzeżenie dotyczy rasistowskich i ksenofobicznych wątków, które pojawiają się zwłaszcza w Trójce. Kontrowersje budzi stereotypowe przedstawienie tubylców z wysp Pacyfiku jako dzikich kanibali. Mimo zastrzeżeń, odświeżone gry trafiły na PC i aktualną generację konsol.

Odświeżone gry z serii Tomb Raider zawierają obraźliwe treści, Crystal Dynamics ostrzega

Crystal Dynamics, studio odpowiedzialne za remastery pierwszych trzech gier z serii Tomb Raider, zdecydowało się umieścić w nich specjalne ostrzeżenie. Dotyczy ono pewnych elementów, które zdaniem twórców w obraźliwy sposób przedstawiają niektóre grupy etniczne i kulturowe, opierając się na szkodliwych stereotypach.

Firma zaznacza, że tego typu treści są głęboko krzywdzące, całkowicie nie do zaakceptowania i sprzeczne z wartościami studia. Dlatego podjęto decyzję o pozostawieniu ich w grach w niezmienionej formie, by uzmysłowić graczom, jak bardzo negatywny wpływ mogą one mieć oraz by wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

Trzecia część serii w centrum kontrowersji

Chociaż Crystal Dynamics nie sprecyzowało dokładnie, których elementów dotyczy ostrzeżenie, to z dużym prawdopodobieństwem chodzi przede wszystkim o wątki związane z tubylczą ludnością wysp Pacyfiku, pojawiające się w wydanej w 2000 roku Trójce.

Rdzenna społeczność tych terenów została tam przedstawiona w sposób, który można uznać za krzywdzący - jako grupa dzikich kanibali uzbrojonych w spiczaste topory i strzelających zatrutymi strzałkami. Takie podejście z pewnością pogłębiało i utrwalało negatywne stereotypy.

Twórcy zdecydowali się zachować szkodliwe treści, by pokazać ich wpływ

Deweloperzy Tomb Raider Remastered stanęli przed trudnym wyborem. Mogli usunąć kontrowersyjne treści, lecz z drugiej strony parali się obawą, że cenzurowanie gier doprowadzi do zapomnienia o tych problemach i ich negatywnych konsekwencjach.

Zamiast usuwać te treści, postanowiliśmy zaprezentować je tutaj w ich oryginalnej formie w nadziei, że uznamy ich szkodliwy wpływ i wyciągniemy z nich wnioski.

Taki zabieg z pewnością będzie prowokował dyskusję na temat szkodliwości podobnych motywów i idei, które mogą pojawiać się w grach i innych formach rozrywki.

Tomb Raider 1 1996 r.
Tomb Raider 2 1997 r.
Tomb Raider 3 2000 r.

Czytaj więcej: Nowy eksperymentalny tryb dodany przez Twórców do Finałów

Ostrzeżenie Crystal Dynamics odnosi się do rasistowskich i ksenofobicznych wątków

Analitycy branży zauważają, że podobne ostrzeżenia są coraz częściej umieszczane także przy innych tytułach z przeszłości. Ma to rozwijać świadomość na temat szkodliwych treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym, które z różnych względów trafiały do gier w poprzednich dekadach.

Przedstawiciele studia Crystal Dynamics deklarują, że takie podejście pozostaje w sprzeczności z przyjętymi obecnie wartościami firmy. Dlatego też wprowadzenie wyraźnego ostrzeżenia na samym początku wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Gry z dawnych lat w nowej odsłonie

Kompilacja Tomb Raider Remastered obejmuje odświeżone edycje trzech pierwszych gier z Lara Croft w roli głównej. Zadebiutowały one oryginalnie w latach 1996-2000, odnosząc wówczas ogromny, komercyjny sukces.

Teraz gracze mogą powrócić do tych produkcji dzięki wersjom na współczesne platformy. Remastery trafiły na PC oraz konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Kompilacja zremasterowanych gier z Lara Croft ukazała się na PC i konsolach

Remastery gier Tomb Raider: ostrzeżenie przed uprzedzeniami rasowymi i etnicznymi

Premiera odświeżonych wydań trzech pierwszych odsłon przygód Lary Croft odbyła się 14 lutego 2023 roku. Tomb Raider Remastered trafił wówczas na PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch.

Produkcje te pierwotnie stworzyło już nieistniejące brytyjskie studio Core Design. Teraz za przygotowanie remasterów odpowiedzialne było Crystal Dynamics.

Jak na razie kompilacja zebrała pozytywne recenzje, choć dyskusje wywołuje właśnie umieszczone w niej ostrzeżenie odnoszące się do kontrowersyjnych treści w oryginalnych grach. Mimo to większość krytyków docenia zachowanie klasycznego klimatu przy jednoczesnym unowocześnieniu warstwy audio-wizualnej.

Podsumowanie

W zremasterowanych wydaniach pierwszych trzech gier z serii Tomb Raider pojawia się specjalne ostrzeżenie od studia Crystal Dynamics. Dotyczy ono rasistowskich i ksenofobicznych wątków, które w obraźliwy sposób stereotypują niektóre grupy etniczne. Twórcy zdecydowali się ich nie usuwać, by uzmysłowić graczom szkodliwość takich treści.

Mimo kontrowersji, kompilacja Tomb Raider Remastered spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów. Odświeżone wydania pierwszych przygód Lary Croft trafiły na PC oraz aktualną i poprzednią generację konsol.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły